Trwają wyjątkowe Krzyżanowskie Świętojanki. Radośnie i na ludowo! [ZDJĘCIA]

To będzie wyjątkowy wieczór i noc w Krzyżanowie. Wszystko za sprawą trwających właśnie Krzyżanowskich Świętojanek.

- R E K L A M A -

Krzyżanowskie Świętojanki rozpoczęły o godzinie 20:00 na terenach plenerowych GOKiS w Krzyżanowie. Tam uczestników tego wyjątkowego wydarzenia przywitali Wójt Gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Kultury w Krzyżanowie Justyna Ozdowska.

— Noc świętojańska jest obchodzona w wigilię Świętego Jana i jest to najkrótsza noc w roku. W tradycji ludowej mówi się, ze jest to święto ognia i wody, miłości, płodności. Te wszelkie obrzędy, które są kultywowane w noc świętojańska, mają na celu nam wszystkim w najbliższym roku zapewnić miłość, szczęście, dostatek, urodzaj, a dla młodych dziewcząt dobre zamążpójście. Wszystkich państwa zachęcam do wspólnej zabawy — mówił do zgromadzonych Tomasz Jakubowski, wójt gminy Krzyżanów.

- R E K L A M A -

W programie znalazło się wiele atrakcji. Przed krzyżanowską publicznością wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy Krzyżanów: „Krzyżanówek”, „Niezapominajki”, „Rustowianki” i „Siemienice”. Po części artystycznej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali w korowodzie nad rzekę Ochnię, gdzie puszczano wianki.

Ponadto przygotowano dmuchańca dla dzieci, konkurs na najpiękniejszy wianek, poszukiwanie kwiatu paproci, pieczenie kiełbasek w sobótkowych ogniskach, degustację potraw regionalnych czy potańcówkę plenerową zespołem Avans, która trwała do późnych godzin nocnych.

Zobacz zdjęcia:
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: