reklama

„Udało nam się podnieść po 3 latach niebytu”. Ambroziak komentuje X Odyseję Historyczną

X Odyseja Historyczna już za nami i czas na małe podsumowania. Organizatorzy po przerwie spowodowanej pandemią, a także w związku z nową lokalizacją zlotu stali przed bardzo trudnym zadaniem. Zainteresowanie wydarzeniem i mnogość atrakcji daje jednak jednoznacznie pozytywną ocenę!

- R E K L A M A -

Miłośnicy historii na miniony weekend czekali od bardzo dawna. Odyseja Historyczna po raz ostatni odbyła się w 2018 roku, można rzec, że w jeszcze innym świecie. Później organizatorzy borykali się z różnego rodzaju problemami, w tym z pandemią koronawirusa.

Teraz jednak, w 2022 roku udało się jednak zorganizować wyjątkową, bo jubileuszową X Odyseją Historyczną. Wyjątkową także, bo już nie w Leszczynku, a w Kutnie, na starej strzelnicy na Sklęczkach.

- R E K L A M A -

O kilka słów komentarza poprosiliśmy Rafała Ambroziaka, wiceprezesa Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 i organizator X Odysei Historycznej.

– Troszkę szyki pomieszała nam pogoda, ale po tym sobotnim gradobiciu i burzach podnieśliśmy się i odbyła się między innymi bardzo udana inscenizacja historyczna „Studzianki 1944”. Ciężko było się przez te 3 lata niebytu i pandemii podnieść, ale udało nam się to zrobić. Na nowym terenie myślę, że jest to podwójne zwycięstwo. Może nie przyjechało 1200 rekonstruktorów (takie zapowiedzi były przed imprezą – przyp.red.), ale tysiąc został spokojnie przekroczony. Ale myślę, że nie o liczby tutaj chodzi, tylko klimat tego, co się tutaj dzieje – powiedział w rozmowie z portalem PanoramaKutna.pl Rafał Ambroziak, okrzyknięty w tym roku „lokomotywą” Odysei Historycznej.

- R E K L A M A -

X Odyseja Historyczna 2022 za nami

X Odyseja Historyczna na Sklęczkach odbyła się w dniach 22-24 lipca 2022. Na rozległym terenie umiejscowionych było kilkadziesiąt dioram. Cały plac na Sklęczkach został podzielony na cztery strefy: obozowisko wczesnośredniowieczne i średniowieczne do XV wieku, obozowisko XVI i XVII wieku, obozowisko XVIII i XIX wieku oraz obozowisko XX wieku. Nie brakowało efektownych pokazów, w tym z użyciem pirotechniki.

Warto odnotować, że patronat honorowy nad imprezą objął Mariusz Błaszczak – wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Zbigniew Burzyński, Prezydent Miasta Kutno. Patronem medialnym wydarzenia były między innymi portal i gazeta PanoramaKutna.pl.

Foto skrót z X Odysei Historycznej 2022:

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: