reklama
reklama

Ukraina, Gruzja, Mołdawia i Białoruś. Coraz więcej obcokrajowców w regionie

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce przekroczyła już 1 mln 67 tys. osób. W województwie łódzkim, odnotowaliśmy 73,5 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Najwięcej jest obywateli Ukrainy.

- R E K L A M A -

Na koniec listopada ub. roku w województwie łódzkim zarejestrowano 55,7 tys. ubezpieczonych z Ukrainy, co oznacza, że od czerwca ubiegłego roku przybyło nam 1,7 tys. ubezpieczonych z tego kraju.

Od końca czerwca do końca listopada ub. roku przybyło nam m.in. 200 osób z Mołdawii i 930 osób z Białorusi. Obecnie mamy 4,7 tys. ubezpieczonych z Białorusi i 935 z Mołdawii. W łódzkim chętnie przebywają też obywatele Gruzji, jest ich ponad 2,3 tys., jednak w stosunku do czerwca to o 93 osoby mniej.

- R E K L A M A -

Spadła też znacznie liczba zatrudnionych obywateli Rosji, jest ich obecnie o niemal 20 procent mniej niż na koniec czerwca ub. roku. Obecna liczba przedstawicieli Rosji w Łódzkiem wynosi 586 osób, czyli o 140 osób mniej niż w czerwcu ubiegłego roku, kiedy było tu 726 osób.

Na terenie łódzkiego sporo jest też ubezpieczonych z Wietnamu, Turcji, Indii, Indonezji i Filipin. Mamy też nacje, których nie odnotowują łódzkie statystyki ZUS, a należą do nich np. obywatele Aruby, Barbadosu, Senegalu, Czarnogóry czy Ekwadoru.

- R E K L A M A -

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy 1 mln 67 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS (na koniec czerwca było 1 mln 25 tys.). W całym kraju od końca czerwca do końca listopada ubiegłego roku wzrosła m.in. liczba Ukraińców, z 736 tys. do ponad 753 tys., Białorusinów z 87,7 tys. do 106 tys., a spadła m.in. przedstawicieli Rosji z 14 361 do 13 618 osób.

Większość cudzoziemców (59,1%), podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę , albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

(Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: