reklama
reklama

Ulga IP Box – jak obliczyć wartość?

W 2019 roku polski rząd wprowadził specjalne rozwiązanie dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, czyli działających w sektorze R&D. Specjalna ulga IP Box, nazywana również Innovation Box lub Patent Box, jest specjalnym udogodnieniem, mającym zachęcić przedsiębiorców do wytwarzania własności intelektualnej i jej rejestrowania w naszym kraju. Zastanawiasz się, jak obliczyć wartość IP Box? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

- R E K L A M A -

Ulga IP Box – co to jest i kto może z niej skorzystać?

Do meritum: IP Box, znana również jako „Polski Patent Box”, to ulga podatkowa wprowadzona w Polsce, która ma na celu zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój (R&D).

Ulga została wprowadzona w 2019 roku w CIT i PIT i polega na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z praw własności intelektualnej, podlegających ochronie prawnej. Chodzi tu między innymi o patent czy autorskie prawo do programu komputerowego, które zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności B+R.

- R E K L A M A -

Jeśli przedsiębiorstwo wytwarza w Polsce własne prawo własności intelektualnej, zyski, które są jej wynikiem, na mocy IP Box są opodatkowane stawką 5%. Należy mieć świadomość tego, że z ulgi mogą skorzystać wyłącznie:

  • przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą,
  • przedsiębiorcy działający w ramach spółek, np. sp. z o.o. lub s.c.

Jak rozliczyć IP Box?

Jak rozliczyć tę ulgę? Obliczając IP Box programista musi do zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-36L dodać załącznik PIT/IP, w którym podaje kwoty dotyczące przychodów, kosztów oraz dochodu objętego ulgą. Z kolej na formularzu zeznania rocznego należy udokumentować pozostałe dochody niezwiązane z ulgą.

- R E K L A M A -

Możliwa do zastosowania ulga IP Box jest różnicą pomiędzy wartością zapłaconego podatku w trakcie roku na podstawie obowiązującej stawki podatku dochodowego a kwotą wyliczoną w oparciu o stawkę 5%.

Potrzebujesz więcej informacji odnośnie pracy programisty? Skontaktuj się ze specjalistami

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ulga IP Box jest zagadnieniem bardzo złożonym. Dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące polskiego patent boxa, skonsultuj się ze specjalistami. Możemy polecić między innymi Monikę Salawę – księgową mającą własne biuro rachunkowe Solidna Księgowa, która prowadzi blog podatkiprogramisty.pl.

artykuł sponsorowany

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: