reklama
  • Jacek Sikora Kutno Sejm

Upamiętnili 43. rocznicę porozumień sierpniowych. Uroczystości pod kutnowską „Ulotką” (ZDJĘCIA)

Z okazji 43. rocznicy porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” pod pomnikiem „ulotką” przy ulicy Sienkiewicza w Kutnie dziś odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.

- R E K L A M A -

Kutnianie upamiętnili 43. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano umowy, w których postanowiono o dopuszczeniu do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Sygnatariuszem ze strony związkowców walczących o swoje prawa był Lech Wałęsa.

Po okolicznościowych przemowach przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, a także prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego i Posła Tadeusza Woźniaka liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Ulotką”.

- R E K L A M A -

Jak podkreślali uczestnicy uroczystości zorganizowanych przy pomniku „Ulotka”, wydarzenia z sierpnia 1980 roku były podwaliną do zwalczenia komunistycznego ustroju w Polsce i na świecie.

– W końcu sierpnia 1980 roku po raz pierwszy w dziejach bloku komunistycznego przedstawiciele społeczeństwa zmusili władze do negocjacji i wyrażenia zgody na przyjęcie zasadniczych postulatów. Najważniejszy z nich dotyczył prawa do zakładania wolnych związków zawodowych. Był to początek historycznych przemian ustrojowych, których dokonały setki tysięcy anonimowych robotników, studentów, mieszkańców miast – mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

Działacze związkowi podkreślają, że mimo upływu lat wciąż aktualne są hasła, które 43 lata temu były na ustach założycieli.

– Mimo, że o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku mogłem dowiedzieć się jedynie od rodziców, babci czy z książek, to chciałbym powiedzieć, że dzisiaj tak, jak przed 43 laty aktualne są wartości, które tworzyły podwalinę pod Solidarność, czyli: Bóg, honor i ojczyzna – mówił Przemysław Gręda członek zarządu NSZZ Solidarność regionu łódzkiego.

– Aktualne są niestety też postulaty sprzed 43 lat. Niektóre z nich w dalszym ciągu nie są spełnione. W 2023 roku musimy stać na straży pracowników, którzy bardzo często nadal nie mają wolnej soboty – dodał Grzegorz Andrzejczak przewodniczący rady podregionu NSZZ Solidarność Kutno

Podczas uroczystości obecni byli między innymi samorządowcy z Miasta Kutno, Powiatu Kutnowskiego oraz Gminy Kutno, a także kutnowskich instytucji oraz przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Zobacz zdjęcia:- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: