Upamiętnili 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej i oddali hołd ofiarom ludobójstwa (ZDJĘCIA)

Przedstawiciele władz miasta oraz Kutnowskiej Rady Pamięci upamiętnili dziś 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej.

- R E K L A M A -

Dziś mija 80. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej – głównie na ziemiach województwa wołyńskiego. W miejscu pamięci narodowej na cmentarzu w Kutnie odbyły się obchody z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz Kutnowskiej Rady Pamięci.

– 11 lipca 1943 roku członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery i podporządkowana jej Ukraińska Powstańca Armia wraz z sąsiadami ofiar – ukraińską ludnością, dokonali ataków na miejscowości, które zamieszkiwali Polacy, mordując głównie dzieci, kobiety i starców – przypomniał Robert Feliniak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kutno.

- R E K L A M A -

W dalszej przemowie wspominał o „Krwawej Niedzieli”.

– To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego. Mordy dokonywane były w brutalny sposób, często używano siekier, wideł, stosowano tortury. Ludzie byli paleni żywcem, wrzucani do studni, kobiety gwałcone. W sumie w latach 1943-1945 Ukraińcy wymordowali polską ludność w blisko dwóch tysiącach miejscowości – sięgał do kart historii Feliniak.

- R E K L A M A -

Jak dodawał, „terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków, tych, którzy przeżyli sowieckie wywózki na Sybir i niemiecki terror zginęło, a nieliczni, którzy uszli z życiem musieli opuścić swe domy i ziemie”.

– Po wojnie kilkanaście rodzin osiadło także na Ziemi Kutnowskiej. Dziś oddajemy hołd ofiarom ludobójstwa i łączymy się w bólu z rodzinami zamordowanych – podkreślał Feliniak.

Po przemówieniu, w miejscu pamięci narodowej przedstawiciele władz miasta oraz Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej złożyli symboliczną wiązankę kwiatów w hołdzie ofiarom Zbrodni Wołyńskiej.


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: