Wiadomości KutnoNa sygnaleUwaga kierowcy! Policja apeluje o szczególną ostrożność

Uwaga kierowcy! Policja apeluje o szczególną ostrożność

Kutnowska policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Nadchodzące dni na drogach naszego regionu mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg w czasie zmiennej aury muszą mieć świadomość, że na jezdni może być bardzo ślisko. Kierowco zachowaj szczególną ostrożność!

- Reklama -

— Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie – nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg — mówi komisarz Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Rozsądek przede wszystkim

- Reklama -

Pamiętajmy, że padający śnieg lub śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Zadbajmy o nasze pojazdy

Im lepiej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg. Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno należy sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy. Warto już zmienić opony na zimowe, a nie czekać, aż spadnie śnieg – z pewnością wpłynie to na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Pamiętajmy o elementach odblaskowych

- Reklama -

Szczególny apel kierujemy również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Piesi jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Każdy element odblaskowy, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

(Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kutnie)

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: