reklama
reklama

W jakich sytuacjach przyda się pomoc drogowa?

Podczas podróży samochód odmówił Ci posłuszeństwa? Doszło do wypadku? Masz prawo skorzystać z pomocy drogowej. Sprawdź, w jakich sytuacjach powinieneś wykonać odpowiedni telefon.

- R E K L A M A -

Czym jest pomoc drogowa?

Pomoc drogowa to usługa, z której możesz skorzystać w wielu różnych okolicznościach. Polega ona przede wszystkim na zabezpieczeniu Twojego pojazdu i bezpiecznym doprowadzeniu go do punktu naprawy (lub pod inny wskazany przez Ciebie adres). Oczywiście, jeśli po dojeździe okaże się, że usterka nie jest poważna, pracownik pomocy drogowej może spróbować usunąć ją na miejscu zdarzenia. Profesjonalna firma, taka jak np. Maciej Prosiński Pomoc Drogowa zaopatrzona jest we wszelki niezbędny sprzęt, umożliwiający podstawową naprawę oraz transport pojazdów bardzo różnego rodzaju.

Najczęstsze awarie pojazdów

Podczas podróży zarówno nasz samochód, jak i motocykl może doznać zupełnie nagłej, niespodziewanej awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. W przypadku wielu różnych awarii ewentualne wcześniejsze symptomy bywają bowiem bardzo delikatne, dlatego – zwłaszcza niedoświadczonemu – kierowcy trudno jest często je rozpoznać. Oczywiście, może ona przydarzyć się także już w trasie – jak na przykład przebicie opony. Najczęstsze rodzaje awarii, do których wzywana jest profesjonalna pomoc drogowa, to między innymi:

- R E K L A M A -
  • awaria silnika
  • przegrzanie układu chłodniczego
  • wyciek płynów (paliwo, płyn hamulcowy, olej)
  • awaria hamulców
  • problemy ze skrzynią biegów
  • awaria sprzęgła

W przypadku każdej z wyżej wymienionych awarii warto jest wezwać na miejsce specjalistów świadczących usługi pomocy drogowej.

Oczywiście – do ich przyjazdu należy odpowiednio zabezpieczyć samochód. Samochodem należy więc zjechać na pobocze (w najbliższym, bezpiecznym miejscu) i założyć kamizelkę odblaskową. Następnie rozstawiamy trójkąty ostrzegawcze. Pamiętać należy, że pozycja, w jakiej umieścić powinniśmy trójkąt ostrzegawczy zależy w dużej mierze od miejsca zdarzenia. W przypadku terenu zabudowanego ustawiamy go na pojeździe (na wysokości przynajmniej 1 metra), lub kilka kroków za nim. Poza obszarem zabudowanym trójkąt rozstawiamy w odległości ok 30-50 metrów od auta, natomiast na drodze ekspresowej czy autostradzie – co najmniej 100 metrów od auta.

- R E K L A M A -

W jakich sytuacjach wezwać pomoc drogową?

Pomoc drogową powinniśmy wezwać zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z samodzielnym usunięciem awarii. Nawet bowiem, gdy okaże się ona trywialna, pomoc specjalistów pozwoli na jej usunięcie i dalszą, bezpieczną podróż. Zwłaszcza jednak usterki układu silnikowego, hamulcowego, czy też elektrycznego wymagają pilnego wezwania pomocy drogowej.

To, czy wykonana zostanie usługa holowania, czy też na miejsce zdarzenia przyjedzie laweta, zależy między innymi od rodzaju awarii. Dla przykładu, w przypadku awarii układu hamulcowego tradycyjne holowanie jest wykluczone – holowany pojazd nie mógłby się przecież zatrzymać (choćby przed skrzyżowaniem), co doprowadziłoby do kolizji z pojazdem holującym. 

Czy zawsze należy wezwać pomoc drogową?

W przypadku, gdy w naszym pojeździe dojdzie do awarii, powinniśmy w pierwszej kolejności samodzielnie ocenić jej zaawansowanie. Być może poradzimy sobie z jej naprawą samodzielnie? W przypadku, gdy za awarię odpowiada  np. przepalony bezpiecznik, bardzo często możliwa jest jego samodzielna wymiana. Pamiętajmy bowiem, że wezwanie w tym celu pomocy drogowej także wygeneruje koszta.

Zdarzyć też się może, że komputer samochodowy ostrzeże nas o zbyt niskim poziomie oleju w pojeździe. W takiej sytuacji powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy nie dochodzi do jego ubytku z powodu poważnego wycieku. Jeśli jednak duży wyciek oleju nie ma miejsca, wystarczy po prostu zakupić odpowiedni dla naszego pojazdu olej silnikowy i uzupełnić jego poziom. Oczywiście, zanim tego dokonamy, należy odczekać chwilkę, aż silnik pojazdu nieco się ostudzi. 

Wielu awariom można zapobiec dokonując regularnych przeglądów stanu technicznego pojazdu – nawet wówczas, gdy nie są one wymagane prawnie. Kontrola pojazdu u mechanika wykaże wszelkie problemy z silnikiem, układem silnikowym, czy kierowniczym, czy też bezpiecznikami i pozwoli na ich szybką i tanią wymianę lub naprawę.

W jakich sytuacjach konieczne jest wezwanie lawety?

Może zdarzyć się tak, że usterki nie uda się rozwiązać na miejscu ani nam, ani przedstawicielowi firmy zajmującej się pomocą drogową. W trasie dojść może także do wypadku, czy zdarzenia drogowego. W wielu tego typu przypadkach potrzebny jest transport pojazdu do punktu napraw – podstawową jego metodą jest zaś transport specjalistyczną lawetą. Pamiętajmy bowiem, że nawet pozornie niegroźne uszkodzenia mogą okazać się niebezpiecznym problemem – zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Kilka przypadków, w których należy wezwać lawetę drogową to między innymi:

  • uszkodzenie świateł pojazdu – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, poruszanie się pojazdami bez sprawnych świateł jest niedozwolone. Gdy światła nie działają poprawnie (np. po stłuczce), policja ma prawo zarekwirować nasz dowód rejestracyjny – my zaś musimy wezwać na miejsce zdarzenia lawetę.
  • obluzowanie zderzaka – zgodnie z prawem po drogach nie można poruszać się także pojazdem z obluzowanym zderzakiem – wszak w każdej chwili może on odpaść. Stwarza to bowiem zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
  • awaria hamulców lub układu kierowniczego – bardzo niebezpieczną sytuacją jest także awaria układu hamulcowego lub kierowniczego. Uniemożliwia ona bowiem dalsza, bezpieczną podróż. W takim wypadku należy bezwzględnie skontaktować sie z firmą oferującą usługi pomocy drogowej celem dostarczenia lawety

Oczywiście, jest to tylko kilka sytuacji, w których wezwanie lawety okazuje się niezbędne.

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że w przypadku awarii Twojego pojazdu zostaniesz obsłużony w należny Ci, profesjonalny sposób – wybierz firmę Maciej Prosiński pomoc drogowa. Gwarantujemy błyskawiczny czas realizacji usługi oraz dostępność pomocy 24 godziny na dobę. Dajemy Ci także opcję holowania pojazdu z OC sprawcy zdarzenia drogowego. Nie wahaj się więc i skontaktuj z nami w celu dokładniejszego zapoznania się ze świadczonymi przez nas usługami!

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: