reklama
  • Przemysław Błaszczyk Senat

W Kutnie na słupach przypominają o ludobójstwie na Kresach Wschodnich [FOTO]

Na kutnowskich słupach ogłoszeniowych w ostatnim czasie pojawiły się plakaty dotyczące ludobójstwa na Wołyniu oraz w Małopolsce Wschodniej. O sprawie poinformowali nas Czytelnicy.

- R E K L A M A -

W ostatnich dniach na słupach ogłoszeniowych zobaczyć możemy między innymi plakat zapraszający na obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale także afisz dotyczący innych wydarzeń sprzed blisko 80 lat.

O plakatach wiszących między innymi na ul. Skłodowskiej czy Zamoyskiego poinformowali nas Czytelnicy. Sprawdziliśmy i faktycznie w rejonie Tarnowskiego i Rejtana widać czarne grafiki w języku polskim i ukraińskim. Autorzy plakatu przypominają o „ukraińskim ludobójstwie na narodzie polskim w latach 1939–1947” i „żądają od Ukrainy ekshumacji ofiar”.

- R E K L A M A -

Jak się okazuje, podobne inicjatywy w pierwszej połowie lipca były przeprowadzane w różnych miastach naszego kraju i miały związek z przypadającą na 11 lipca 79. rocznicą tzw. „krwawej niedzieli” na Wołyniu. Nie wiadomo, kto stoi za akcją plakatowania w naszym mieście. Wiadomo za to, że autorem plakatów jest „Fundacja Wołyń Pamiętamy”.

Jak czytamy w mediach społecznościowych, Fundacja ma na celu edukować i uświadamiać Polaków o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na kresach wschodnich II RP w latach 1939 – 1948, przez tzw. Ukraińską Powstańczą Armię, SS Galizien, ukraińskich sąsiadów Polaków (tzw. czerń) oraz duchownych greko katolickich biorących udział w ludobójstwie poprzez podżeganie i sianie nienawiści do Polaków (święcenie narzędzi służących do mordowania).


Nie przegap: