reklama

W Kutnie powstał skwer im. Agnieszki Mikołajczyk – ZDJĘCIA

W dniu 2 października 2023 roku, w Kutnie miała miejsce wyjątkowa uroczystość otwarcia Skweru imienia Agnieszki Mikołajczyk. Miejsce to, położone przy imponującym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej, stało się świadkiem skromnej, ale głęboko wzruszającej ceremonii upamiętniającej wybitną śpiewaczkę z Kutna.

- R E K L A M A -

Pomysłodawcą nadania pierwotnie Alei w Parku Wiosny Ludów imienia Agnieszki Mikołajczyk był Tadeusz Woźniak, Poseł na Sejm RP, który w swoim przemówieniu podkreślił nie tylko artystyczne osiągnięcia Agi Mikolaj, ale także jej silne związki z rodziną i miejscem urodzenia. Inicjatorem całego projektu był radny miasta Kutno Janusz Kołodziejski, który we współpracy z Prezydentem Kutna Zbigniewem Burzyńskim oraz Wiceprezydentem Zbigniewem Wdowiakiem podjął działania, które skutkowały przygotowaniem i przedstawieniem Radzie Miasta uchwały w tej sprawie. Radni jednogłośnie przychylili się do proponowanej nazwy skweru i zagłosowali za takim rozwiązaniem.

W trakcie uroczystości obecna była matka zmarłej świętej pamięci Agnieszki Mikołajczyk, która z dumą i wzruszeniem śledziła, jak miasto uczciło jej córkę. Oprócz tego, licznie zgromadzeni byli przedstawiciele władz miasta, w tym Poseł Tadeusz Woźniak, Mariusz Sikora, Przewodniczący Rady miasta Kutno, Zbigniew Wdowiak, Wiceprezydent Kutna, Janusz Kołodziejski, Radny Rady Miasta oraz Małgorzata Musiałowska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kutnie.

- R E K L A M A -

Wyjątkowym momentem tego wydarzenia było zaprezentowanie przez Poseł Tadeusza Woźniaka pomysłu na stworzenie muzycznej ławeczki, nawiązującej do tradycji Ławeczki Chopina. Ławeczka miała być miejscem, z którego po naciśnięciu przycisku można będzie delektować się dźwiękami śpiewu światowej sławy śpiewaczki z Kutna. Ten pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników uroczystości, podkreślając jednocześnie chęć utrwalenia dziedzictwa muzycznego Agnieszki Mikołajczyk na przyszłe pokolenia.

Otwarcie Skweru imienia Agnieszki Mikołajczyk w Kutnie stało się nie tylko okazją do wspólnego świętowania, lecz również momentem refleksji nad znaczeniem sztuki, dziedzictwa kulturalnego oraz dumy z lokalnych talentów, które zdobywają uznanie na światowej scenie.

- R E K L A M A -

Dodatkowe informacje:

Agnieszka Mikołajczyk (pseudonim artystyczny – „Aga Mikolaj”) – jedna z największych śpiewaczek operowych o światowej sławie. Urodziła się 7 marca 1971 roku w Kutnie. Zmarła 11 listopada 2021 roku. Była absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Kutnie I stopnia i rozpoczęła naukę w PSM II st. w klasie śpiewu Pana Józefa Śledzickiego. Po maturze rozpoczęła dalszą edukację muzyczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w latach 1990 do 1996 studiowała w klasie śpiewu prof. Antoniny Kaweckiej. Na początku swojej kariery Agnieszka Mikołajczyk zdobyła kilka nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych.

Występowała na scenach całego świata: w Pradze, Berlinie, Monachium, Paryżu, Wiedniu czy też Mannheim. Wraz z Operą Wiedeńską występowała w Japonii, uczestniczyła też w koncertach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – w Chicago, Cleveland, Filadelfii, Providence, Montrealu czy Pittsburghu. Uhonorowana była również Nagrodą Prezydenta Miasta Kutno. Pani Agnieszka Mikołajczyk swoim talentem oraz działalnością artystyczną na scenach największych sal operowych całego świata, przyczyniła się do promowania rodzinnego miasta Kutna w kraju i za granicą.

nadesłane – materiał prasowy- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: