REKLAMA
środa, 18, maj 2022
REKLAMA

W Kutnie stanęli w obronie TVN-u. Kilkadziesiąt osób protestowało w centrum (ZDJĘCIA/WIDEO)

Dziś w całej Polsce odbywają się demonstracje dotyczące ustawy tzw. Lex TVN. Także w Kutnie zebrało się kilkadziesiąt osób, które chcą bronić tej stacji telewizyjnej.

poniżej dalsza część artykułu

Na czele dzisiejszej manifestacji w Kutnie stanęli Sebastian Walczak z Lewicy oraz Andrzej Michałkiewicz z Platformy Obywatelskiej. W demonstracji w obronie TVN-u udział wzięło kilkudziesięciu mieszkańców, w tym między innymi radny powiatowy Jacek Sikora, Martyna Stasiak asystentka posłanki Agnieszki Hanajczyk czy Patryk Barański ze struktur kutnowskiej PO.

Uczestnicy protestu zebrali się na Placu Piłsudskiego, a następnie przeszli ulicą Królewską i dotarli na Plac Wolności. Tam głos zabrali organizatorzy, a także mieszkańcy.

poniżej dalsza część artykułu

– Ta czwarta władza, poza ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, jest absolutnym filarem społeczeństwa otwartego. To co dzisiaj się dzieje w państwie, nie może mieć naszej zgody. W związku z tym musimy powiedzieć to słynne łacińskie non possumus, czyli nie pozwalamy. Nie pozwalamy na to, żeby władza łamała podstawowe prawa człowieka, czyli prawo do informacji, do wolności słowa. (…) Zróżnicowanie mediów jest dla nas czymś absolutnie fundamentalnym. To ważne, żeby mieć źródło informacji z 19:30 (Wiadomości w TVP – przyp.red.) i 19.00 (Fakty w TVN – przyp.red.) i jeszcze innych stacji – mówił Andrzej Michałkiewicz z Platformy Obywatelskiej.

– To, że tutaj jesteście jest dla nas najlepszym przykładem, tego że dla was ta wolność mediów jest ważna. Tak jak dla nas. Można się nie zgadzać z TVN-em i ja się bardzo często nie zgadzam, ale nie będę stał z boku wtedy, kiedy TVN w taki sposób jest niszczony. Nie dlatego, ze jakoś kocham tę stację, ale dlatego że za chwilę kolejna rzecz którą lubimy lub kochamy w ciągu jednego dnia zostanie zakazana przez PIS tylko dlatego, że PIS-ow będzie się tak podobało – mówił z kolei Sebastian Walczak z kutnowskiej Nowej Lewicy.

poniżej dalsza część artykułu

Organizator wielu kutnowskich protestów mówił także o możliwości wprowadzenia prawa ograniczającego i cenzurującego internet, a także likwidacji innych stacji telewizyjnych.

– Dziś przyszli po TVN, jutro pójdą po inne stacje i za 2-3 miesiące zostanie tylko TVP i ich propaganda gebbelsowska w wydaniu Kurskiego – dodawał Walczak.

poniżej dalsza część artykułu

Przedstawiciel kutnowskiej PO mówił, że liczył na nieco większą liczbę osób, które będą dziś protestować w Kutnie, ale podkreślał, że „Kutno jest w sumie małą społecznością” i liczy, że „w dużych miastach obywatele powiedzą zdecydowane nie tym praktykom władzy, która chce łamać kręgosłup prawa do informacji”.

Czym jest Lex TVN? To przyjęta przez media nazwa na określenie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o zmianę zapisu dotyczącego udzielenia koncesji w przypadku mediów z zagranicznym kapitałem (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Pojawiły się głosy, że proponowane przepisy mogą uderzyć właśnie w TVN, którego właścicielem jest amerykańskie Discovery, zarządzające stacją za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

W piątek, 17 grudnia 2021, media obiegła informacja, że Lex TVN niespodziewanie wrócił do Sejmu. Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zebrała się niespodziewanie o godz. 13 i wróciła do ustawy o radiofonii i telewizji, którą we wrześniu odrzucił Senat. Lex TVN zostało przyjęte przez Sejm, teraz trafi do prezydenta – informuje se.pl.

reklama

Warto przeczytać:

reklama