reklama

W Kutnie upamiętnili 83. rocznicę Bitwy nad Bzurą [ZDJĘCIA]

W Kutnie obchodzono dziś, w niedzielę 18 września 2022, 83. rocznicę Bitwy nad Bzurą. Uroczystości jak co roku odbyły się w Parku Wiosny Ludów.

- R E K L A M A -

Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą o godzinie 10:00. Później podniesiona została flaga państwowa, a swoje przemówienie wygłosił wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak. Apel pamięci odczytał pułkownik Remigiusz Wiśniewski. Na zakończenie oficjalnej części obchodów licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod tablicą generała Kutrzeby. Uroczystości poprowadził Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.

– To 83. rocznica najbardziej krwawej i największej bitwy września, Bitwy nad Bzurą. Spotykamy się, aby oddać hołd tym, którzy bronili granic i niepodległości Rzeczpospolitej. Nasze spotkanie to wyraz pamięci o tych, którzy walczyli na Westerplatte, pod Wizną, pod Mokrą, w obronie Warszawy i także na ziemi kutnowskiej. Losy tej wojny niestety praktycznie od początku były przesądzone. W obliczu olbrzymiej przewagi niemieckiej, w obliczu paktu Ribbentrop-Mołotow i sowieckiej agresji, wobec braku wsparcia ze strony sojuszników, Polska była skazana na porażkę. Porażkę tym bardziej gorzką, że rządzący zapewniali, że nie oddamy ani guzika. A później nastąpiły lata okupacji – mówił wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

- R E K L A M A -

Na 12:00 zaplanowano z kolei III Muzealny Rajd Rowerowy „Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą”. O 17:00 przy pałacu Gierałty w Parku Wiosny Ludów rozpocznie się koncert plenerowy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia z Kutna.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: