W Kutnie upamiętniono bohaterów Bitwy nad Bzurą (ZDJĘCIA/WIDEO)

W Parku Wiosny Ludów w Kutnie odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 82. rocznicę Bitwy nad Bzurą. Były między innymi przemówienia oraz złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą.

- poniżej dalsza część artykułu -

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą, którą odprawił ksiądz Jerzy Swędrowski. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy wzięli udział w drugiej części obchodów. Wystawiono posterunek honorowy przed tablicą gen. Tadeusza Kutrzeby, podniesiono flagę państwową na maszt czy odegrano hymn Polski.

- poniżej dalsza część artykułu -

Głos zabrał wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak, a apel pamięci odczytał Remigiusz Wiśniewski. – Jak co roku spotykamy się tu w miejscu pamięci narodowej w rocznicę Bitwy nad Bzurą. Bitwy, która była największą bitwą pierwszej fazy II Wojny Światowej. Bitwą największą, bo wzięło w niej udział prawie 700 tysięcy żołnierzy. Bitwy najbardziej krwawej, w której zginęło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy po obydwu stronach, a prawie 200 tysięcy zostało wziętych do niewoli. Bitwy najważniejszej strategicznie, bitwy która była jedyną próbą kontrofensywy wojsk polskich i przełamania marszu wojsk niemieckich na Warszawę. Uderzenie Armii Poznań i Pomorze na tyle zdezorganizowało atak niemiecki, że podjęto decyzję o sprowadzeniu nad Bzurę dodatkowych oddziałów pancernych i lotnictwa. A miarą mobilizacji wojsk niemieckich był fakt wizyty na polu bitwy samego Adolfa Hitlera, 13 września. W niemieckich komunikatach wojennych określano Bitwę nad Bzurą jedną z największych i najbardziej krwawych w dziejach – mówił wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

My mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej pamiętamy o tej najważniejszej operacji militarnej września. Pamiętamy, że to tutaj na Ziemi Kutnowskiej mieściło się dowództwo wojsk polskich z generałem Tadeuszem Kutrzebą na czele, w Krzesinie, a także w Głogowcu. Pamiętamy, że to stąd wyszło uderzenie na tyły armii niemieckiej rozciągniętej między Warszawą a Łodzią. I dlatego Kutno było postrzegane jako bardzo ważny punkt oporu. Stąd w wielu relacjach, w wielu opiniach to właśnie Bitwa nad Bzurą była nazywana Bitwą pod Kutnem – przybliżał historię mieszkańcom wiceprezydent Wdowiak.

- poniżej dalsza część artykułu -

Wiceprezydent Miasta Róż podkreślał, że każda wojna i rocznica, skłania do refleksji. Jaki jest testament września 1939 po 82 latach? – Na pewno wiemy jedno, że żołnierz polski jak zawsze potwierdził, że potrafi z poświęceniem, z determinacją, z olbrzymim bohaterstwem walczyć w obronie granic. Przykłady takiej walki są nader liczne: Westerplatte, Poczta Polska w Gdańsku, Oksywie, Hel. Kock, Tomaszów, Wizna, Mokra, i oczywiście Bitwa nad Bzurą. Żołnierz polski jak podkreślali sami Niemcy walczył z wielką zaciętością, męstwem i cechował się wysokim wyszkoleniem bojowym. Bardzo wymowne i znamienne były słowa jednego z generałów, który po latach w 1942 roku mówił o tym, że tylko Polacy bronili się jak lwy, oni bili się jak lwy – wymieniał Wdowiak.

I druga lekcja, która jest o wiele bardziej gorzka. W 1939 roku walczyliśmy osamotnieni z dwoma przeciwnikami. Z Niemcami i od 17 września z armią sowiecką. Ten bój był nierówny. Tak na prawdę od początku losy wojny były przesądzone. Bój był krwawy, ale był też przepełniony goryczą, traumą, ginęły dziesiątki tysięcy żołnierzy, ale były także tysiące ofiar cywilnych w wyniku rozstrzeliwań, w wyniku akcji Wermachtu. I ta wojna bardzo bolała, dlatego, że przecież przywódcy państwa polskiego głosili, że nie oddadzą ani guzika. Stąd dla nas bardzo ważne wyzwanie, które jest tak na prawdę uniwersalne i wieczne: nie możemy, nie stać nas na to, aby być samotnymi, osamotnionymi na arenie międzynarodowej, nie stać nas na izolację.

Jak dodawał Z. Wdowiak, każda społeczność lokalna ma swoją historię miejsca: „Także i my pamiętamy o naszej przeszłości i wyrazem tej przeszłości są tablice, które znajdują się wokół nas. Tablice upamiętniające oddziały, pułki, dywizje, armii biorących udział w wojnie. Ale za tymi tablicami ukrywają się konkretni żołnierze, konkretni ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. To jest kilkaset tysięcy żołnierzy. są tu z nami od 82 lat. Pamiętajmy zatem o żołnierzach września”

- poniżej dalsza część artykułu -

Na zakończenie liczne delegacje złożyły kwiaty przed tablicą gen. Tadeusza Kutrzeby. Po uroczystościach, zgromadzeni mogli posilić się pyszną wojskową grochówką.

Organizatorami obchodów byli: Prezydent Miasta Kutno, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz Dyrektor I LO PUL Liceum Mundurowego im. 37 PP w Kutnie.
reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama