W Kutnie wymienią 4 tysiące lamp na LED-y. Wpłynęło kilka ofert

Cztery oferty wpłynęły do Urzędu Miasta Kutno w sprawie wykonania modernizacji oświetlenia ulicznego. Przypomnijmy Kutno otrzymało dofinansowanie i pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wymianę wszystkich opraw oświetleniowych znajdujących się w mieście. Chodzi o ponad 4000 źródeł światła, które mają zostać zastąpione nowoczesnymi oprawami LED-owymi.

Magistrat ogłosił przetarg na wykonawcę tego zadania, a w poniedziałek (28.06) otwarto konkursowe oferty.

Pragnę przypomnieć, że dzięki tej inwestycji, będziemy mogli zaoszczędzić rocznie prawie milion złotych z tytułu opłat za zużycie energii elektrycznej. Szacowaliśmy, że inwestycja może kosztować nawet ponad 9 000 000 złotych. Ceny zaproponowane przez wykonawców okazały się jednak niższe i wahają się od niecałych 6 500 000  złotych, do prawie 7 200 000 złotych. Najtańszą ofertę przedstawiła firma LUG Sp. z o.o. z Zielonej Góry, ale oczywiście musimy jeszcze wszystkie oferty sprawdzić pod kątem formalnym – wyjaśnia Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna.

- R E K L A M A -

Warto podkreślić, że Kutno jako jedyne miasto w województwie łódzkim pozyskało pieniądze z WFOŚGiW na tak duże zadanie związane z oświetleniem. Olbrzymia w tym zasługa pracowników Wydziału Zarządzania Drogami i Transportu oraz Biura Obsługi Funduszy Pomocowych, którzy przygotowali kompletny wniosek.

Nowe LED-owe oprawy znacząco poprawią bezpieczeństwo na drogach, będą też dużo oszczędniejsze, niż funkcjonujące obecnie sodowe.

Według założeń koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia miasta mają spaść o prawie 75%. Tak wynika z przygotowanej wcześniej dokumentacji. Zamiast ponad 2442 megawatogodzin, zużywanych będzie jedynie niespełna 600 megawatogodzin. Do tego dochodzą jeszcze czynniki ekologiczne, bo dzięki zmniejszeniu zużycia energii, miasto przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

źródło: UM Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: