REKLAMA
czwartek, 30, czerwiec 2022
REKLAMA

W Kutnie zarejestrowało się prawie pół tysiąca uchodźców z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Od kilku dni przed Urzędem Miasta w Kutnie ustawia się spora kolejka uchodźców z Ukrainy chcących zarejestrować się w bazie PESEL. Jak informuje kutnowski magistrat, do poniedziałku zarejestrowano już blisko pół tysiąca osób.

poniżej dalsza część artykułu

Przypomnijmy, od środy (16.03) uchodźcy z Ukrainy mogą rejestrować się w ogólnopolskiej bazie PESEL. Przed kutnowskim urzędem miasta już o poranku ustawiała się kolejka chętnych do tego, aby uzyskać numer. Obywatele Ukrainy najpierw przychodzą do stoiska, w którym wolontariusze pomogą im wypełnić dokumenty, a później są obsługiwani w budynku.

Rejestracja w bazie PESEL pozwoli na łatwiejszą i bardziej skoordynowaną pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Zarejestrować mogą się osoby, które do Kraju Nad Wisłą przyjechały bezpośrednio z terenu Ukrainy. Numer PESEL pozwoli Ukraińcom w formalnościach związanych na przykład z pomocą medyczną, rejestracją dzieci w szkołach czy chociażby poszukiwaniu zatrudnienia.

poniżej dalsza część artykułu

Jak informuje Kamil Klimaszewski z biura prasowego Urzędu Miasta Kutno, od środy do piątku zarejestrowano 350 osób, a w poniedziałek kolejne 120. Łącznie w Kutnie (do poniedziałku 21.03.2022) zarejestrowano do tej pory 470 uchodźców z Ukrainy.

Nad bezpieczeństwem czuwają policjanci

Pod gmachem Urzędu Miasta co jakiś czas pojawiają się także policjanci, którzy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem uchodźców ale również prowadzą działania profilaktyczne mające charakter informacyjny na temat potencjalnych zagrożeń z jakimi mogą się spotkać.

poniżej dalsza część artykułu

– Takie działania prowadzone są wszędzie tam gdzie możemy spotkać obywateli Ukrainy, między innymi w punktach informacyjnych, w których nadawany jest uchodźcom PESEL. Policjanci rozdają ulotki w języku ukraińskim dotyczące m.in. problematyki handlu ludźmi i zaginięć osób, a także przekazują cenne informacje i wskazówki na temat numerów telefonów pod którymi mogą uzyskać pomoc – mówi podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. •Kutnowscy policjanci angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy / fot. KPP Kutno
Kutnowscy policjanci angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy / fot. KPP Kutno
Kutnowscy policjanci angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy / fot. KPP Kutno
Kutnowscy policjanci angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy / fot. KPP Kutno
reklama

Warto przeczytać:

reklama