reklama

W kwietniu Złoty Środek Poezji. Voo Voo i Pablopavo przyjadą do Kutna

Koncerty Voo Voo i Pablopavo, spotkania poetyckie z Marcinem Świetlickim, Genowefą Jakubowską-Fijałkowską oraz z laureatami  konkursu na najlepszy debiutancki tom poetycki 2017 roku, spektakl „Wąwóz snów” odbywający się w zupełnej ciemności czy warsztaty poetyckie dla młodzieży „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” – to tylko kilka propozycji XIV Festiwalu Złoty Środek Poezji, który odbędzie się w Kutnie w połowie kwietnia.

Złoty Środek Poezji to festiwal poetycki, z kilkunastoletnią tradycją. Jego pierwsza edycja odbyła się w Kutnie w 2005 roku, z inicjatywy Artura Fryza, a wszystkie kolejne wytrwale zapewniały sobie miejsce pośród najlepszych festiwali poetyckich w kraju.

- R E K L A M A -

Konkursy poetyckie
Festiwalowi towarzyszą dwa stałe konkursy poetyckie. O pierwszym i najważniejszym z nich, tj. Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku poprzedniego, prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, podczas zeszłorocznej edycji konkursu powiedział, że jest to obecnie największy tego typu konkurs w Polsce.

W tegorocznej edycji na konkurs nadesłano aż 59 debiutanckich książek. W jury konkursu, tak jak w roku ubiegłym, zasiadają prof. Piotr Śliwiński, dr Jakub Kornhauser oraz Adam Wiedemann.

- R E K L A M A -

Drugi konkurs niezmiennie towarzyszący festiwalowi, czyli Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, na który każdego roku przybywają poeci z najodleglejszych zakątków Polski, odbędzie się w  tym roku już po raz dwunasty.

Debata poetycka
Festiwal zainicjuje debata poetycka „Rozważania o problemie narodu. Co dzisiaj powiedziałby nam Herbert?” w Łódzkim Domu Kultury, który jest współorganizatorem festiwalu. Tym razem uczestnicy debaty spróbują odpowiedzieć na pytanie o aktualność wierszy Herberta, ich patriotyzm, sens politycznych i estetycznych diagnoz. W dyskusji udział wezmą m. in. Przemysław Owczarek (poeta, antropolog kultury, dyrektor Domu Literatury w Łodzi), Przemysław Dakowicz (poeta, wykładowca UŁ), Marek Migalski (politolog, doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki, autor powieści „Wielki finał”) oraz Piotr Grobliński (poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny).

- R E K L A M A -

Koncerty

Wszystkie kolejne wydarzenia odbędą się już w Kutnie. Rozpoczniemy w Kutnowskim Domu Kultury, koncertem legendy polskiego rocka, zespołu Voo Voo, który zagra dla nas przede wszystkim materiał ze swojej najnowszej płyty „7”.

Drugim koncertem, odbywającym się w ramach festiwalu, będzie koncert Pablopavo – mistrza tekstowo-muzycznej bezpretensjonalności oraz  długich i skomplikowanych partii wokalnych opartych na freestyle’u oraz towarzyszącego mu zespołu Ludziki. Pablopavo (Paweł Sołtys) to Laureat Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka popularna. W roku 2017 nominowany do tej samej nagrody, w kategorii Literatura za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.

Spotkania autorskie
W ramach festiwalu odbędą się trzy spotkania poetyckie. W CTMiT gościć będziemy poetkę z Mikołowa Genowefę Jakubowską-Fijałkowską, której tom „Paraliż przysenny” znalazł się w ścisłej czołówce książek nominowanych do nagrody Nike 2017. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska gościła już w Kutnie, w 2010 roku. Efektem tego pobytu jest kilka wierszy z motywem kutnowskim. Spotkanie z poetką poprowadzi Grażyna Baranowska.

Kolejnymi gośćmi festiwalu będą Marcin Świetlicki, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych i Rafał Księżyk, mistrz wywiadu rzeki, autorzy książki „Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki-Autobiografia”. Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu. W jego opowieściach  pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy „Tygodnika Powszechnego”, malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat. Spotkanie poprowadzi Ola Kołodziejek.

Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy także na spotkanie z laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2017 roku. Tak jak w ubiegłym roku, poprowadzi je prof. Piotr Śliwiński.

Warsztaty z poezji awangardowej dla młodzieży
Na warsztaty  „Awangarda, czyli wieczne eksperymentowanie” zapraszamy młodzież ostatnich klas szkół średnich. Poprowadzi je  Jakub Kornhauser, doktor nauk humanistycznych, autor poematów prozą, opowiadań oraz tomów poetyckich (m. in. nagrodzonego Nagrodą Wisławy Szymborskiej  tomu „Drożdżownia”) i… surrealista na rowerze. Na warsztatach zajmiemy się najbardziej nietypowymi i zbijającymi z pantałyku przykładami tekstów literackich, które wcale nie chcą być literaturą, a także pracami wizualnymi, które literaturą być chcą.

Jak czytać tekst, w którym nie ma ani jednej litery? Co robić z wierszem, który jest kamieniem albo fortepianem? Co począć z wierszami-akcjami w przestrzeni?  No – i czy musimy znaleźć odpowiedzi na te pytania?

Spektakl intermedialny
Tegoroczny festiwal zamkniemy spektaklem intermedialnym wrocławskiego Stowarzyszenia Rita Baum. „Czytanie w ciemnościach” to cykl słuchowisk intermedialnych, opartych na wybranych tekstach literackich, które odbywają się w całkowitej ciemności lub w mroku, a więc działającą na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią  cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Słowom czytanym na żywo przez aktorów towarzyszy muzyka, a widz słucha („ogląda”) przedstawienia w zupełnej ciemności.

Ciemność, w której odbywają się spektakle jest także istotna ze względu na skierowanie przedsięwzięcia do osób niewidomych i niedowidzących-spektakl jest bowiem zaaranżowany w taki sposób, by mógł być w pełni odebrany bez udziału wzroku.

W ciemności buduje się wspólnota pomiędzy tymi, którzy widzą, i tymi, którzy są niewidomi; nic wtedy nas wszystkich nie odróżnia.

W Kutnie usłyszymy/zobaczymy spektakl „Wąwóz snów” na podstawie wierszy Ewy Sonnenberg, poetki nazywanej „Demarczyk polskiej poezji”.

źródło: KDK

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: