Wiadomości KutnoRegionW Leszczynku odbędzie się "Odyseja napoleońska". Będzie się działo!

W Leszczynku odbędzie się „Odyseja napoleońska”. Będzie się działo!

Już za nieco ponad miesiąc Leszczynek zostanie opanowany przez wojska napoleońskie. Wszystko za sprawą organizacji Pikniku Historycznego „Odyseja napoleońska w Leszczynku”. Przygotowano mnóstwo atrakcji.

Już za nieco ponad miesiąc Leszczynek zostanie opanowany przez wojska napoleońskie. Wszystko za sprawą organizacji Pikniku Historycznego „Odyseja napoleońska w Leszczynku”. Przygotowano mnóstwo atrakcji.

- Reklama -

Impreza odbędzie się w dniach 15-17 lipca 2022 roku. Jak przypominają organizatorzy, w bieżącym roku mija 210 lat od pamiętnej wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 roku, która dawała Polakom nadzieję na pełne odzyskanie niepodległości oraz 200 lat od przybycia do Leszczynka poety romantycznego i wielkiego patrioty Józefa Bohdana Zaleskiego patrona Gminnej Biblioteki Publicznej w Leszczynku.

- Reklama -

– Mając na uwadze walory historyczne zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku, a także dostrzegając potrzebę popularyzacji wiedzy o dziejach tego miejsca przygotowaliśmy wydarzenie, w którym przybliżymy mieszkańcom gminy Kutno i przyjezdnym klimat epoki napoleońskiej z 1812 roku – mówi Liliana UrbańczykWójcik, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.

Organizatorzy w ramach przedsięwzięcia planują:

- Reklama -

– koncert chopinowski w wykonaniu Aleani Piano Duo,
– prezentacji wierszy J.B. Zaleskiego
– koncert patriotyczny Orkiestry Gminy Kutno
– projekcję filmu o F. Chopinie
– rekonstrukcję historyczną z udziałem wojsk napoleońskich (pokaz musztry, prezentacje życia obozowego i namiotu „Cesarza Francuzów”)
– pokaz mody w stylu empire
– dania kuchni francuskiej, w tym „cesarski obiad” z 1812 roku (kurczak po napoleońsku)
– gry i zabawy z XIX wieku dla dzieci i młodzieży
– zawody strzeleckie
– konkurs plastyczny – Portret Cesarza Francuzów
– quest „Skarb Napoleoński w Leszczynku”

Kulminacyjnym punktem pikniku ma być widowisko historyczne „O roku ów”. Będzie to inscenizacja sejmiku szlacheckiego z czasów Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego z 1812 roku oraz poloneza z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

– Podkreślić należy, iż rewitalizacja zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku, na terenie którego odbędzie się wydarzenie spowodowała, iż jest to miejsce inspirujące, pozwalające realizować pasje, spędzać aktywnie czas oraz budować relacje. W połączeniu z wielokierunkową działalnością naszych instytucji sprawia to, że Leszczynek jest kulturalną perłą w regionie – dodaje Liliana Urbańczyk-Wójcik.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera i Patronatem Honorowym Wójt Gminy Kutno Justyny Jasińskiej. Patronem medialnym imprezy jest gazeta i portal PanoramaKutna.pl

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: