reklama

W powiecie kutnowskim będzie nowe miasto. Dąbrowice odzyskują prawa miejskie po 153 latach! (ZDJĘCIA/WIDEO)

W KPRM odbyła się niezwykle ważna uroczystość dla wsi, które odzyskały prawa miejskie. Mateusz Morawiecki Premier RP podczas podniosłego wydarzenia wręczył Dorocie Dąbrowskiej Wójt Gminy Dąbrowice, od 1 stycznia Burmistrz Dąbrowic, symboliczny symbol klucza do miasta oraz akt nadania praw miejskich.

- R E K L A M A -

— Prawa miejskie to oczywiście jest powód do dumy, ale to także zobowiązanie. Chciałbym, żeby nadanie praw miejskich stało się też impulsem do rozwoju. Nowe miasto powinno przyciągać nowych inwestorów, nowych przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy – mówił podczas uroczystości Mateusz Morawiecki, Premier RP.

— Bardzo ważna chwila dla Gminy Dąbrowice oraz dla całego Powiatu Kutnowskiego. Gratuluję Pani Burmistrz Miasta Dąbrowice Dorocie Dąbrowskiej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Dąbrowice odzyskały prawa miejskie. W związku z tym Dąbrowice są czwartym miastem na terenie powiatu kutnowskiego – mówi Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski.

- R E K L A M A -

Podczas uroczystości Daniel Kowalik — Starosta Kutnowski wręczył na ręce Pawła Szefernaker Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pamiątkowy kompas Powiatu Kutnowskiego.

1 stycznia 2023 roku to historyczny dzień dla gminy Dąbrowice. Wszystko za sprawą odzyskania praw miejskich i stania się z dniem 1 stycznia 2023 roku miastem! Dla mieszkańców Dąbrowic to wyjątkowy i długo wyczekiwany moment. Po zmianach od 1 stycznia 2023 w Polsce będziemy mieli 979 miast. Kancelaria Premiera podkreśla, że dotychczasowe miejscowości podniosły w ostatnich latach poziom urbanizacji i wykazały miejski charakter.

- R E K L A M A -

— Dąbrowice są bardzo pięknym rejonem naszego powiatu. Zachował się zabytkowy ratusz, kościół z I połowy XIX wieku oraz przepiękne kapliczki. Mam nadzieję, że rozwój Dąbrowic pozwoli na rewitalizację i odnowę zabytków, które staną się atrakcją turystyczną oraz perłą miasta. To wielkie regionalne wydarzenie zbiega się z okrągłym 160—leciem Powstania Styczniowego, które również wpłynęło na historię powiatu kutnowskiego – mówi Tomasz Walczewski, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego.

– Będzie to najmniejsze miasto w naszym regionie, lecz zarazem prężnie rozwijające się. Dzięki rozporządzeniu w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mieszkańcy gminy będą mogli liczyć na zwiększone zainteresowanie miastem ze strony inwestorów – dodaje Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski.

— Dzięki tej zmianie miasto Dąbrowice będzie interesującym punktem na mapie Powiatu Kutnowskiego dla przyszłych inwestorów. Zmiana wsi w miasto między innymi ułatwi odrolnienie działki w celu przeznaczenia jej na cele prowadzonej działalności gospodarczej czy przemysłowej. Co za tym idzie inwestorzy chętniej będą lokować swoje przedsięwzięcia w miastach niż wsiach. To dla mnie ogromny zaszczyt, że po takim okresie czasu udało się nam odzyskać prawa miejskie – mówi Dorota Dąbrowska, Wójt Gminy Dąbrowice.

— Mam nadzieję, że będziemy mieć szansę na dodatkowe źródła finansowania w związku z tym, że zostaniemy miasteczkiem. Chcielibyśmy pozyskać środki m.in. na rewitalizację zabytków. Liczymy również na to, że przyciągniemy do gminy inwestorów oraz nowych mieszkańców, bowiem z każdym rokiem ubywa mieszkańców, jest też niewielki przyrost naturalny. Mamy nadzieję, że młodzi przestaną stąd wyjeżdżać. Mamy już nowe pieczątki i tablice ze zmienioną nazwą na urząd miejski – mówi Monika Karpierz, Sekretarz Gminy Dąbrowice.

(Źródło: Starostwo Powiatowe w Kutnie, KPRM)

fot. MSWiA

fot. MSWiA
fot. MSWiA
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: