reklama
reklama

W Smoleńsku zginął ksiądz z powiatu kutnowskiego. Był kapelanem prezydenta Kaczyńskiego

Dziś 12 rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 samolot, na pokładzie którego byli m.in. ówczesny prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, a także 94 inne osoby rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. Wśród nich był także ksiądz z powiatu kutnowskiego.

Nikt nie przeżył katastrofy – zginęło w niej 96 osób w tym Para Prezydencka oraz najwyżsi dowódcy wojska czy ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Wśród nich był także pochodzący z naszego regionu, z Żychlina, ksiądz Roman Indrzejczyk.

- R E K L A M A -

Ksiądz Roman Indrzejczyk urodził się 14 listopada 1931 roku w Żychlinie i tu spędził swoją młodość. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Od grudnia 2005 roku do chwili tragicznej śmierci był kapelanem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i rektorem kaplic prezydenckich. Rodzina księdza mieszkała w kamienicy przy Starówce w Żychlinie, przy ul. 1 Maja.

Dał się zapamiętać, jako bardzo skromny, ale też towarzyski i życzliwy człowiek. Chętnie wracał do rodzinnego miasta i spotykał się na wspomnieniach z dawnymi kolegami z liceum. Był również jednym z inicjatorów szkolnych zjazdów absolwentów.

- R E K L A M A -

Ksiądz Roman Indrzejczyk był bardzo oddany potrzebującym, m.in. był duszpasterzem szpitala psychiatrycznego w Tworkach. W swoim kościele odprawiał msze za Ojczyznę. Przed 13 grudnia 1981 r. organizował wieczory poetycko-muzyczne w parafii w Tworkach. Założył i prowadził w latach 1981-86 zespół młodzieżowy (chór i recytacje), organizował uroczystości rocznicowe.

Ksiądz Roman pochowany został na warszawskim cmentarzu Powązki Wojskowe. Ofiary katastrofy rządowego samolotu z 2010 roku spoczywają w większości w jednej z alei cmentarza, przy obelisku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie.

- R E K L A M A -

Radni Miejscy w Żychlinie na wniosek Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie jednogłośnie nadali ks. Romanowi Indrzejczykowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żychlin 14 kwietnia 2010.

źródło: własne / Urząd Gminy Żychlin

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: