reklama
reklama
reklama
PanoramaKutna.plKulturaWehikuł czasu w Kutnie. W Pałacu Saskim wystartowała Noc Muzeów

Wehikuł czasu w Kutnie. W Pałacu Saskim wystartowała Noc Muzeów [ZDJĘCIA]

Rozpoczęła się kutnowska Noc Muzeów. Mieszkańcy przybyli do odrestaurowanego Pałacu Saskiego, gdzie przygotowano ciekawe atrakcje. Wydarzenie cieszy się duży zainteresowaniem kutnian!

- R E K L A M A -

Program tegorocznej Nocy Muzeów rozpoczął się na dziedzińcu pałacu o godz. 16:00 pokazem musztry zaprezentowanym przez Garnizon Fortecy Częstochowskiej i Regiment Pieszy Koronny Królewicza.

Następnie mieszkańcy zostali zaproszeni do wnętrza Pałacu Saskiego, gdzie sali reprezentacyjnej odbędzie się wykład doktora Jarosława Szarka zatytułowany: „Powstanie Styczniowe 1863 roku – z perspektywy 160 lat”. Oprócz części pokazowej i edukacyjnej będzie też czas na nutę sztuki. O część artystyczną zadba Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse, który uświetni spotkanie pokazami tanecznymi z okresu baroku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

- R E K L A M A -

— Przypominamy jednak, iż nadal jesteśmy w fazie przygotowań do oficjalnego otwarcia, w związku z czym do dyspozycji gości jest dostępna jedynie część przestrzeni pałacowych, w których realizowane będą punkty programu — komentuje Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalne w Kutnie.

Noc Muzeów – warto wiedzieć

Inicjatywa została zapoczątkowana w Niemczech w 1997 roku, a do Polski dotarła kilka lat później – w roku 2003. Pierwszym miastem, w którym zaistniała Noc Muzeów był Poznań, natomiast Muzeum Regionalne w Kutnie dołączyło do kilkudziesięciu polskich miast biorących udział w inicjatywie w 2009 roku. Początkowo nocne odwiedziny muzeów odbywały się w czerwcu, natomiast z biegiem lat połączono organizację wydarzeń w ramach tego dnia z przypadającym na 18. dzień maja Międzynarodowym Dniem Muzeów.

Noc Muzeów w Kutnie – zobacz zdjęcia:

Nie przegap: