(WIDEO/FOTO) Starosta Kowalik i senator Błaszczyk o unijnych środkach. „To szansa dla Polski i regionu”

Dziś przed gmachem Wydziału Komunikacji w Kutnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca unijnych środków dla naszego kraju oraz powiatu kutnowskiego.

Konferencja została zorganizowana w związku z przyszłotygodniowym głosowaniem w Sejmie dotyczącym ustawy o funduszu odbudowy, który w ostatnim czasie wzbudza spore polityczne kontrowersje. Z dziennikarzami spotkali się starosta Daniel Kowalik, senator Przemysław Błaszczyk, a także członkowie zarządu powiatu kutnowskiego Tomasz Walczewski i Marek Kubasiński.

- R E K L A M A -

„To 770 mld dla Polski – udało się taki budżet wynegocjować przez pana premiera Mateusza Morawieckiego. Na pewno do Państwa dotarła informacja, że nie wszyscy zgadzają się z przyjęciem tej ustawy, dlatego dziś tutaj również apeluję do naszych koalicjantów, aby jeszcze przed tym głosowaniem sejmowym zmienili zdanie. Także apeluję do opozycji. Wiemy już z doniesień, że część opozycji przekonała się i zamierza głosować za tym planem odbudowy, reszta opozycji mam nadzieję, że do wtorku się zreflektuje” – mówił senator Przemysław Błaszczyk.

I dodawał: „Te pieniądze tak na prawdę trafią do całej Polski, ale także i tutaj do naszych samorządów, m in. do powiatu kutnowskiego. Będą one tak jak do tej pory przeznaczone na różne inwestycje infrastrukturalne, na inwestycje edukacyjne, na inwestycje zdrowotne, a także fundusz odbudowy ma pomóc nam, gospodarce i przedsiębiorcom powstać po pandemii. To są ogromne środki”.

- R E K L A M A -

„Wiemy, że pierwszy budżet jaki udało się wynegocjować przez premiera Marcinkiewicza było to ponad 200 mld złotych, kolejny budżet wynegocjowany przez premiera Donalda Tuska to 300 mld złotych. Teraz to 770 mld. To tak naprawdę dwa budżety krajowe roczne, które mają wpłynąć do nas z Unii Europejskiej” – komentował Błaszczyk.

Senator podkreślał, że „w każdej z tych dwóch pierwszych gratyfikacji nie było żadnej kontrowersji, wszyscy głosowali za”.

- R E K L A M A -

Dlatego też bardzo zdziwieni jesteśmy, dlaczego teraz jest takie stanowisko opozycji. Tak naprawdę, ono się zmienia, bo jeszcze na jesieni przewodniczący Budka powiedział, że będą zdrajcami ci, co nie zagłosują za funduszem odbudowy, a teraz zapowiada, że nie zamierza głosować – mówił Błaszczyk.

Głos w sprawie unijnych środków zabrał także starosta kutnowski Daniel Kowalik.

Fundusz odbudowy to przede wszystkim również fundusz rozwoju. 770 mld złotych, które przeznaczone są przez Unię Europejską na wsparcie Polski, w wolnym przeliczeniu dają aż 2 mld złotych dla powiatu kutnowskiego – komentował Kowalik.

Jak dodawał starosta „za te pieniądze można wykonać wiele inwestycji, odbudować drogi, zmodernizować infrastrukturę leczniczą, zmodernizować infrastrukturę edukacyjną”.

Do tego czasu powiat kutnowski aktywnie starał się pozyskiwać, czerpać środki z funduszy europejskich i mamy nadzieję, że polityczny konflikt nie zaprzepaści tej szansy dla powiatu kutnowskiego i te pieniądze wesprą jednostki samorządu terytorialnego naszego regionu – mówił starosta.

Poniżej zapis transmisji na żywo z konferencji prasowej oraz zdjęcia:

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: