reklama
reklama

Wielka chwila dla Dąbrowic! Od 1 stycznia 2023 będą miały status miasta

Dąbrowice od 1 stycznia 2023 roku będą miastem! Starania wójt gminy Dąbrowice Doroty Dąbrowskiej zakończyły się sukcesem i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało już projekt rozporządzenia w sprawie nadania statusu miasta tej części powiatu kutnowskiego.

- R E K L A M A -

W zeszłym tygodniu wójt Dorota Dąbrowska wraz z posłem Markiem Matuszewskim uczestniczyła w ostatnich rozmowach z wiceministrem Pawłem Szefernakerem w sprawie odzyskania po 153 latach praw miejskich przez Dąbrowice.

W poniedziałek wieczorem z kolei projekt rozporządzenia w sprawie nadania wybranym miejscowościom statusu miasta przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że aby od 1 stycznia 2023 Dąbrowice mają stać się miastem!

- R E K L A M A -
Wójt Dąbrowic Dorota Dąbrowska spotkała się ostatnio z wiceministrem Pawłem Szefernakerem / fot. FB/Wójt Gminy Dąbrowice

O tym, że Dąbrowice chcą ponownie – po ponad 150 latach – stać się miastem mówi się od kilku miesięcy. Na początku tego roku przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami gminy Dąbrowice w tej sprawie i wyniki nie pozostawiały złudzeń: zdecydowana większość lokalnej społeczności była „za”.

Według historyków prawa miejskie Dąbrowicom nadano przed 1455 rokiem (pierwsze wzmianki w piśmiennictwie wskazują nawet, że tuz po Chrzcie Polski Księżna Dąbrówka – żona Mieszka I, ufundowała w Dąbrowicach pierwszy kościół), a car w 1870 roku odebrał je w odwecie za udział obywateli Dąbrowic w Powstaniu Styczniowym.

- R E K L A M A -

– W 2020 roku minęło 150 lat od odebrania nam praw miejskich. Uznaliśmy, iż nadszedł właściwy moment, aby wystąpić z wnioskiem o przywrócenie tych praw miejscowości, która przez dominujący okres swojej historii była miastem, a prawa miejskie utraciła wskutek czynu niepodległościowego w okresie zaborów – komentuje Dorota Dąbrowska, wójt gminy Dąbrowice.

– W styczniu 2023 r. będziemy obchodzić 160 rocznicę Powstania Styczniowego. Przywrócenie praw miejskich miejscowości Dąbrowice stanie się hołdem dla tych jego mieszkańców, którzy na ołtarzu walki o niepodległość Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę, swoje życie – dodaje wójt Dąbrowska.

Co warto podkreślić, od 1 stycznia poza Dąbrowicami, status miasta otrzyma jeszcze 14 miejscowości w całej Polsce. Od nowego roku w powiecie kutnowskim będą już zatem cztery miasta: Kutno, Krośniewice, Żychlin i właśnie Dąbrowice.

O sytuacji związanej z nadaniem praw miejskich będziemy jeszcze informować.

fot. FB/Wójt Gminy Dąbrowice
fot. FB/Wójt Gminy Dąbrowice

fot. FB/Wójt Gminy Dąbrowice
fot. FB/Wójt Gminy Dąbrowice
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: