Wielka chwila dla druhów z gminy Krzyżanów. Otrzymali nowy wóz strażacki! [ZDJĘCIA]

To historyczna chwila dla druhów z miejscowości Ktery w gminie Krzyżanów. Dziś nastąpiło uroczyste i huczne przekazanie wozu strażackiego. Z tej okazji nie zabrakło ważnych osobistości związanych ze strażą pożarną w województwie, a także lokalnych samorządowców i parlamentarzystów.

- R E K L A M A -

Z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka druhowie z Kter w gminie Krzyżanów mają dodatkowe powody do świętowania. W niedzielę 30 kwietnia 2023 otrzymali „prezent” w postaci średniego wozu bojowego marki Mercedes-Benz Atego GBA. Sięgając do kart historii, warto podkreślić, że 98 lat temu jednostka OSP Ktery pozyskała pierwszy pojazd konny, a dziś ma pierwszy wóz strażacki z prawdziwego zdarzenia!

W Kterach pojawili się, poza gospodarzem Wójtem Gminy Krzyżanów Tomaszem Jakubowskim między innymi st. bryg. Sebastian Kościsty – Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi, bryg. Dariusz Lusa – Komendant Powiatowy PSP w Kutnie, mł. bryg Mariusz Jagodziński – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kutnie, Przemysław Błaszczyk – Senator RP oraz Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm RP.

- R E K L A M A -

Uroczystość w Kterach rozpoczęła się od wprowadzenia strażackich sztandarów, a także podniesienia biało-czerwonej flagi na maszt i odegrania hymnu Polski. Później druh Jerzy Kotarski – prezes OSP w Kterach przybliżył historię jednostki, która powstała w 1908 roku i w tym roku obchodzi 105. urodziny. Następnie nowy wóz został poświęcony przez proboszcza parafii Strzegocin księdza Zbigniewa Strzałkowskiego oraz kapelana kutnowskich strażaków księdza Piotra Kalisiaka.

Po uroczystym przekazaniu kluczy do wozu strażackiego, druhowie w ramach podziękowań przekazali specjalne statuetki m.in. Wójtowi Gminy Krzyżanów Tomaszowi Jakubowskiemu, st. bryg. Sebastianowi Kościstemu – Zastępcy Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi.

- R E K L A M A -

Nie brakowało także przemówień ze strony strażaków, samorządowców czy parlamentarzystów.

– Wszystkim tu zebranym niewątpliwie leży na sercu dobro naszej gminy, naszej społeczności i jej bezpieczeństwo oraz rozwój. W dniu dzisiejszym możemy wraz ze strażakami cieszyć się z nowego wozu ratowniczo-bojowego. Jest to faktyczne i pożądane wsparcie dla miejscowych druhów, ratujące ludzkie życie i mienie. Pragnę okazać szacunek i uznanie za to, że od 1908 roku pielęgnujecie tę piękną tradycję Ochotniczej Straży Pożarnej w Kterach. Swoją postawą poświadczacie, że OSP służy całemu społeczeństwu niosąc pomoc, kiedy zachodzi taka potrzeba. Cieszę się, że swoimi staraniami jako wójt gminy Krzyżanów uczestniczyłem w zakupie pierwszego wozu dla OSP w Kterach. (…) Wiem, że na strażaków, niezależnie od potrzeby, zawsze można liczyć! – podkreślał Wójt Gminy Krzyżanów Tomasz Jakubowski.

Zakup samochodu sfinansowany został ze środków Gminy Krzyżanów w kwocie 476.699,85 zł, z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwocie 400.000,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 100.000,00 zł oraz z środków własnych OSP Ktery 10.000,00 zł.

Zobacz zdjęcia z uroczystości przekazania nowego wozu OSP Ktery:

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: