reklama
reklama

Wielkanoc w Kutnie. Mieszkańcy tłumnie udali się do kościołów ze święconką [ZDJĘCIA]

Od samego rana w kutnowskich parafiach rozpoczęło się tradycyjne święcenie pokarmów w związku ze zbliżającą się Wielkanocą.

W największej kutnowskiej parafii pw. św. Wawrzyńca święcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywa się przed kościołem na specjalne przygotowanym stole w godzinach 7.00 – 13.00. Słoneczna, choć chłodna aura, sprawiła że kutnianie tłumnie udali się poświęcić wielkanocny koszyczek. Jak można było zauważyć pod kościołem, tę piękną chrześcijańską tradycję kultywują zarówno osoby starsze, dzieci, młodzież i całe rodziny.

- R E K L A M A -

Warto przypomnieć, że zestaw potraw wchodzących najczęściej w skład święconki to jaja, baranek, sól kuchenna, chleb, wędliny, pieprz czy babka wielkanocna.

Symbolika święconki

W wersji podstawowej święconka zawiera chleb symbolizujący obfitość i pomyślność. Ma także przypominać o rozmnożeniu chleba przez Jezusa. Wędlina to symbol dobrobytu i ma nawiązywać do baranka zabijanego przez Izraelitów w święto Paschy. Babka drożdżowa lub mazurek wielkanocny to symbol dostatku i okazałości [za mojegotowanie.pl]
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: