Wielkie wojskowe wydarzenie w Kutnie. Żołnierze złożyli przysięgę, przyjechał m.in. Antoni Macierewicz (ZDJĘCIA)

Dziś na Placu Piłsudskiego w Kutnie odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do Miasta Róż przyjechało wielu żołnierzy oraz ważnych osobistości, na czele z Antonim Macieriewiczem.

Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w pierwszy grudniowy weekend podjęło blisko 900 żołnierzy-ochotników, którzy uroczyście wypowiedzieli słowa roty. Był to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych.

W ten weekend przysięgi odbędą się w 13 lokalizacjach, a jedną z nich jest właśnie Kutno. Co warto odnotować, to już drugi raz, gdy ślubowanie żołnierzy odbywa się w Mieście Róż. Poprzednio miało to miejsce w 2020 roku, jeszcze przed pandemią.

Do Miasta Róż przyjechało dziś wiele ważnych osobistości na czele z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem, który był pomysłodawcą stworzenia Terytorialsów. Pojawili się także między innymi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, parlamentarzyści m.in. posłowie Tadeusz Woźniak i Marek Matuszewski czy członek zarządu województwa łódzkiego Robert Baryła. Nie brakowało prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego i jego zastępców Jacka Boczkaji i Zbigniewa Wdowiaka, a także przedstawicieli służb mundurowych.

Na Placu Piłsudskiego po uroczystościach związanych ze ślubowaniem, żołnierze pokazali sprzęt wojskowy, a mieszkańcy mogli również spróbować tradycyjnej grochówki.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:


Nie przegap: