Wigilia firmowa — co powinna zawierać

Wigilia firmowa to już niemalże tradycja. Większość pracowników nie wyobraża sobie przedświątecznego czasu bez spotkania opłatkowego z innymi osobami z firmy, które z jednej strony jest doskonałą okazją do rozmowy i poznania innych osób, z drugiej zaś może być czasem podsumowań wydarzeń minionego roku. Sprawdzamy, czego nie może zabraknąć na wigilii firmowej.

- R E K L A M A -

Świąteczny poczęstunek

Firmowe spotkanie opłatkowe najczęściej jest kojarzone z czasem, który spędzamy wspólnie ze współpracownikami przy świątecznym stole. Rzeczywiście, poczęstunek to bardzo ważny element spotkania wigilijnego. Pracodawcy mają w tym aspekcie do wyboru wiele opcji: mogą oni zorganizować wigilię w restauracji, zamówić catering do firmy czy też zaprosić pracowników na symboliczne ciastko i na kawę.

Forma poczęstunku zależy głównie od tego, jak długo ma trwać wigilia firmowa i w jakich godzinach się odbywa. Wieczorne spotkania po pracy zwykle odbywają się w towarzystwie wystawnej kolacji, natomiast popołudniowym towarzyszy obiad bądź jedynie deser. Kontrowersyjnym tematem jest alkohol na wigilii firmowej — nie jest on niedozwolony, jednak powinien być spożywany w umiarkowanych ilościach.

- R E K L A M A -

Atrakcje dla pracowników

Wigilia firmowa, która przewidziana jest na dłuższy okres, powinna zawierać w swoim programie atrakcje dla pracowników. Może być to na przykład koncert kolęd lub kolędowe karaoke, a także wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych, ubieranie choinki czy pieczenie pierników. Niektóre firmy eventowe specjalizują się w organizacji wigilii pracowniczych, na które przewidziane są różnego rodzaju rozrywki. Warto jednak pamiętać o dopasowaniu atrakcji do wieku pracowników, ich podejścia do życia oraz czasu, jaki mogą oni poświęcić na wspólne przedsięwzięcie.

Ostatni punkt dotyczy w szczególności wigilii, które odbywają się po godzinach pracy. Rozrywki przewidziane w programie wigilii mają za zadanie jej uatrakcyjnienie oraz zintegrowanie pracowników. Jest to bardzo istotne, szczególnie gdy dotychczasowe wigilie pracownicze opierały się wyłącznie na wspólnym spożywaniu posiłków.

- R E K L A M A -

Podsumowanie roku

Większość pracodawców traktuje wigilię firmową jako spotkanie podsumowujące rok. Z jednej strony jest to dobry sposób na przekazanie pracownikom informacji dotyczących tego, co aktualnie dzieje się w firmie, z drugiej zaś wyrazem szacunku dla nich, gdyż daje możliwość podziękowania im za wspólną pracę przez cały rok. Podsumowania roku powinien oczywiście dokonać właściciel firmy, kierownik działu czy też jego zastępca.

Warto jednak pamiętać, że wigilia firmowa to doskonała okazja do przemówień, jednak nie jest to wydarzenie, którego podsumowania są głównym celem. Zbyt długie mowy mogą sprawić, że pracownicy zniechęcą się do tego typu wydarzeń w przyszłości. Dobrą praktyką jest wręczenie pracownikom, w ramach podziękowań, drobnych upominków, jako wyraz docenienia ich pracy. Upominek może mieć jedynie symboliczny wyraz, szczególnie gdy pracownicy otrzymają na przykład premię roczną.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: