Wizja „Zielonego Kutna” w strategii rozwoju miasta? „Zdecydowanie to idea, którą warto rozważyć”

Ekologia i idea zielonego miasta mają szanse być dominującymi elementami strategii naszego miasta na najbliższe lata. W tej sprawie ostatnio do władz miasta pisał radny Robert Małachowski, a do tematu ustosunkował się już wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja. – Wizja „Zielonego Kutna” może być bliżej niż nam się wydawało i zdecydowanie jest to idea, którą warto rozważyć – uważa wiceprezydent Miasta Róż.

Pod koniec zeszłego roku radny Robert Małachowski (Porozumienie dla Kutna) zwrócił się do władz Kutna z interpelacją dotyczącą propozycji idei „zielonego miasta” (ang. green city) jednym z kluczowych założeń strategii rozwoju Kutna na kolejne lata. O sprawie więcej pisaliśmy w tym miejscu: Idea „zielonego miasta” w strategii rozwoju Kutna? Sprawdź, co mogłoby się zmienić

- R E K L A M A -

Jak zapowiada Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna, zaproponowane rozwiązania zostaną uwzględnione podczas opracowywania nowej strategii rozwoju miasta.

Jego zdaniem można zauważyć, że od dużego czasu w polskich, ale także europejskich miastach większy nacisk zostaje położony na aspekty związane z zielenią, ochroną środowiska czy też ekologią. – Trzeba przyznać, że w przypadku Miasta Róż, taki kierunek zdaje się być naturalnym rozszerzeniem naszej marki – uważa Boczkaja.

- R E K L A M A -

Jak mówi wiceprezydent Kutna, idea miasta ekologicznego jest mu szczególnie bliska i dlatego w wielu aspektach Kutno staje się miastem przyjaznym ekologicznie.

Ogromnym sukcesem okazał się program dotacji związanych z wymianą źródeł ciepła. Od 2016 roku przeznaczyliśmy ponad milion złotych na dofinansowanie ekologicznych źródeł ogrzewania. W 2021 roku zamierzamy położyć jeszcze większy nacisk na rozwiązania sprzyjające środowisku, skupiając się na przyłączach gazowych, nowoczesnych piecach czy też pompach ciepła – komentuje J. Boczkaja.

- R E K L A M A -

W kwestii „zielonego” miasta biuro zieleni miejskiej zadeklarowało kontynuowanie akcji nasadzeń drzew, nie tylko w celu uzupełnień, ale także zupełnie nowych nasadzeń w przestrzeni miejskiej. Warto wspomnieć, że na terenie Parku nad Ochnią pojawi się ponad 30 nowych drzew.

Również element komunikacji niskoemisyjnej nie jest nam obcy. W taborze Miejskiego Zakładu Komunikacji funkcjonuje 6 autobusów elektrycznych, a na parkingu podziemnym na Placu Wolności powstaje stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Złożyliśmy także wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu priorytetowego „EKO Latarnia” na wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne na terenie całego miasta – mówi wiceprezydent Kutna.

Jak mówi J. Boczkaja, magistrat systematycznie rozbudowuje oraz modernizuje infrastrukturę miejską, która wpłynie na komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Między innymi poprawiono oświetlenie w 8 z 12 planowanych miejsc, wymieniając instalacje na oświetelenie LED-owe. Te działania wymagają zdaniem wiceprezydenta kontynuacji i wzmocnienia.

Powyższe przykłady stanowią jedynie część z działań, które już dzisiaj przybliżają nas do proponowanej przez Pana idei i cieszą się bardzo dobrym odbiorem ze strony opinii publicznej. Mieszkańcy Kutna są świadomi wpływu jaki ma ochrona środowiska na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. W związku z tym przyjęcie tego kierunku również wpisuje się w aspekt tworzenia społeczności obywatelskiej, która przyczyni się do kreowania otwartego, zielonego miasta. Dlatego z pewnością weźmiemy pod uwagę Pańskie propozycje podczas opracowywania nowego dokumentu strategicznego – opowiada radnemu Małachowskiemu wiceprezydent J. Boczkaja. – Nawiązując też do przytoczonej koncepcji Ebenezera Howarda, możemy powiedzieć, że Kutno już dziś posiada centralny park miejski w postaci Parku Traugutta. Zatem, biorąc pod uwagę powyższe przykłady, wizja „Zielonego Kutna” może być bliżej niż nam się wydawało i zdecydowanie jest to idea, którą warto rozważyć.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: