reklama

Władze Kutna podsumowują X Odyseję Historyczną. „Mamy nadzieję, że za rok również się tu spotkamy”

Włodarze Kutna żywo interesowali się weekendowymi wydarzeniami na Sklęczkach i oczywiście wzięli udział w X Odysei Historycznej. Jak zapowiada prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, ma nadzieję, że także za rok ta wielka historyczna impreza także odbędzie się w Mieście Róż.

- R E K L A M A -

Odyseja Historyczna odbyła się po raz pierwszy od 2018 roku. Później organizatorzy zmagali się problemami finansowymi, a także pandemią koronawirusa. Teraz, w 2022 ta największa historyczna impreza w całym regionie doszła jednak do skutku. Jubileuszowa dziesiąta edycja była wyjątkowa, bo po wielu latach zmieniono lokalizację i zlot rekonstruktorów odbył się w całości w Kutnie, a nie jak dotąd w Leszczynku.

Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński od organizatorów otrzymał specjalną nagrodę.

– Chciałbym podziękować organizatorom, za ten pomysł kilka lat temu, że stworzyli Odyseję. Impreza zawsze zaczynała się w mieście (na Placu Piłsudskiego – przyp. red.), a potem przenosiła się do Leszczynka. Myślę, że teraz, tu na Sklęczkach, to świetne miejsce, które daje dużo możliwości. Mam nadzieję, że rekonstruktorom spodobał się ten teren i będzie dalsza życzliwość wojska, aby w przyszłości również się tu spotkać – mówił w trakcie Odysei prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

Co ciekawe, prezydent Zbigniew Burzyński otrzymał od organizatorów, w ramach podziękowań za współpracę specjalną nagrodę, okazały okręt. – Bardzo dziękuję za nagrodę i myślę, że trafi ona do naszego muzeum, jak już zostanie otwarte – zapowiedział włodarz Miasta Róż.

Zadowolenia z organizacji Odysei Historycznej w całości w Kutnie nie kryje także wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

- R E K L A M A -
Zadowolenia z organizacji Odysei Historycznej w całości w Kutnie nie kryje także wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

– Bardzo się cieszymy i myślę, że mieszkańcy Kutna również, że Odyseja Historyczna wraca z powrotem, tym razem do Kutna, nie do Leszczynka. Świetnie, że właśnie tutaj, na dawnej strzelnicy na Sklęczkach, rekonstruktorzy historyczni znaleźli swoje miejsce. Jest tu szereg grup ze wszystkich epok, od czasów starożytnych, poprzez średniowiecze, po II Wojnę Światową i czasy współczesne. Myślę, że to wielka frajda dla pasjonatów historii i militariów. Bardzo dobrze, że tak się stało i mam nadzieję, że w przyszłym roku również tu się spotkamy – powiedział w rozmowie z portalem PanoramaKutna.pl wiceprezydent Zbigniew Wdowiak.

X Odyseja Historyczna na Sklęczkach odbyła się w dniach 22-24 lipca 2022. Na rozległym terenie umiejscowionych było kilkadziesiąt dioram. Cały plac na Sklęczkach został podzielony na cztery strefy: obozowisko wczesnośredniowieczne i średniowieczne do XV wieku, obozowisko XVI i XVII wieku, obozowisko XVIII i XIX wieku oraz obozowisko XX wieku. Nie brakowało efektownych pokazów, w tym z użyciem pirotechniki.

Warto odnotować, że patronat honorowy nad imprezą objął Mariusz Błaszczak – wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Zbigniew Burzyński, Prezydent Miasta Kutno. Patronem medialnym wydarzenia były między innymi portal i gazeta PanoramaKutna.pl.

Foto skrót z X Odysei Historycznej 2022:

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: