Wojewoda Łódzki o sytuacji epidemicznej w regionie. Zapadała decyzja ws. łóżek covidowych (FOTO)

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński poinformował dziś na konferencji prasowej o bieżącej sytuacji epidemicznej w województwie łódzkim oraz o rozwoju sytuacji i planowanych działaniach w związku z trzecią falą epidemii.

– Liczba zakażeń i hospitalizacji wzrasta. Jest to czas naszej wspólnej odpowiedzialności. To czas przestrzegania obostrzeń sanitarnych, czyli dezynfekcji, dystansu i noszenia maseczek. Im mniej zakażeń tym mniej stanów ciężkich. Im mniej stanów ciężkich, tym mniej problemów w działalności szpitali. Tym samym więcej żyć uratowanych- powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński –To czas naszej wspólnej odpowiedzialności, by przestrzegając zasad dezynfekcji, dystansu i noszenia maseczek ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa – dodał wojewoda łódzki.

Obecnie dysponujemy blisko 13 tysiącami łóżek szpitalnych, w tym ponad 2 tysiącami łóżek covidowych. Pod koniec tego tygodnia będzie prawie 2,5 tys. łóżek covidowych. Decyzjami wojewody łódzkiego od 1 do 22 marca z 1410 łóżek dla pacjentów z Covid 19, na drugim poziomie zabezpieczenia, baza zostanie zwiększona do 1712 łóżek, czyli o 302 miejsca.

- R E K L A M A -

Przywracamy łóżka covidowe w kolejnych placówkach, czyli w szpitalach: im. Biegańskiego, Jonschera, Pirogowa, MSWiA, Chorób Płuc im. Bł. Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi oraz w szpitalach w: Tuszynie, Rawie Mazowieckiej, Tomaszowie, Skierniewicach, Pajęcznie i Sieradzu.

Przygotowując się do nadejścia 3 fali wzmocniliśmy potencjał naszego województwa pod względem ochrony zdrowia zostało zakupionych: 388 respiratorów, 220 urządzeń do wysokoprzepływowej terapii tlenem, 240 łóżek do intensywnej terapii, 9 tomografów komputerowych, 10 nowych instalacji tlenowych (w szpitalach brakowało takich oddziałów z instalacjami tlenowymi, dlatego je zmodernizowaliśmy przy pomocy dotacji z MSWiA) i 34 ambulanse.

- R E K L A M A -

5 proc. szczepień na terenie województwa łódzkiego zostało wykonanych w szpitalu tymczasowym w hali Expo w Łodzi, a dodatkowe 5 proc. w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, co daje tyle, ze 10 proc, szczepień na terenie województwa wykonały te dwie placówki. Dlatego zapadły decyzje o zwiększeniu możliwości wykonywania szczepień przez te placówki, by mogło się tam szczepić więcej osób.

W najbliższych dniach prawdopodobnie konieczna będzie decyzja o otwarciu szpitala tymczasowego, który powstał w listopadzie w trakcie drugiej fali po to, by ratować życie i zdrowie mieszkańców województwa łódzkiego. Przypomnijmy, że w szpitalu tymczasowym w hali Expo odbywają się idące bardzo sprawnie szczepienia.

- R E K L A M A -

– Ten szpital wykonuje tak dużo szczepień, że nie ma możliwości, żebyśmy z niego zrezygnowali- powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. – Szczepienia są naszą drogą do wyjścia z epidemii. W najbliższym czasie poinformujemy o nowej lokalizacji. Wszystkie osoby, które się zapisały na szczepienia zostaną poinformowane i przekierowane, gdzie się on znajduje. Żadne szczepienia nie zostanie utracone, a zmieni się jedynie lokalizacja. Ta czynność jest potrzebna, żeby uruchomić szpital – dodał wojewoda łódzki.

Wojewoda Łódzki podkreślił też, że obserwując obecną sytuację epidemiczną w województwie i w kraju kwestia uruchomienia szpitala tymczasowego jest bardzo aktualna. Uruchomienie szpitala tymczasowego będzie dowodziło, że sytuacja w województwie łódzkim stała się jeszcze bardziej poważniejsza niż obecnie.

źródło: ŁUW- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: