Wpływ psa na właściciela – jaki jest?

Pies i kot to ulubione zwierzęta domowe. Badania naukowe wykazują, że pies ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Ten czworonogi pupil leczy i czyni nas lepszymi. Przy tym jest niekłopotliwy w utrzymaniu i szybko się adoptuje do nowych warunków. Potrafi być wdzięczny za pełne ciepła przyjęcie.

- R E K L A M A -

Czego możemy spodziewać się po naszym pupilu?

Kiedy zaadoptujemy psa do naszego domu, od razu odczujemy zmiany w naszej psychice oraz codziennym zachowaniu. Dni spędzone z psem są jakby lepsze, a my lepiej się czujemy. Dlaczego ? Otóż nasz pupil błyskawicznie odczuwa nasze intencje oraz stan emocjonalny. Przy tym potrafi odpowiednio reagować. Kiedy jesteśmy smutni lub coś nam się nieprzyjemnego przytrafiło,  nasz czworonóg potrafi nas odpowiednio pocieszyć. Nie da nam usiąść i rozmyślać o naszych przykrych i negatywnych doświadczeniach, ale zaraz przyciągnie swoją uwagę na naszą stronę i swoim zachowaniem zmieni nasz chmurny nastrój w pogodę ducha.  Psy są idealnym lekiem na stany depresyjne wśród ludzi. Osoby posiadające psa wręcz nie cierpią na depresję.

Pies a poczucie własnej wartości 

To, co jest zmorą współczesnych czasów, to niska samoocena i przez to fatalna kondycja psychiczna. Dzisiejszych czasach nie doceniamy siebie, bo nie jesteśmy często zauważani i doceniani przez innych. Szybkie tempo życia ma również negatywny wpływ na naszą psychikę. Dodatkowo kompleksy na tle własnego wyglądu to potęgują. A co na to pies ? No pies kocha cię takim, jakim jesteś, nie wymaga od ciebie, abyś schudła, poprawiła sobie nos, czy był bardziej wydajny w pracy. On kocha cię za to, że jesteś. Przy tym bałwochwalczo wpatrzony jest w swojego właściciela. Chce ci służyć i się zasłużyć. Bezwarunkowa miłość i lojalność psa jest bardzo korzystna dla naszej psychiki. Daje nam poczucie swego rodzaju bycia wielbionym. Czujemy się dla kogoś bardzo potrzebni, a on odwzajemnia to nam bezwarunkową miłością. W ten sposób czujemy, że nie jesteśmy sami na tym świecie, że jesteśmy kochani, co bardzo pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości.

- R E K L A M A -

Pies a zdrowie człowieka

Pies zdecydowanie poprawia zdrowie psychiczne człowieka, ale i nie tylko. Jak wykazały badania naukowe, również wpływa na nasze zdrowie fizyczne. Ludzie posiadający psa cieszą się lepszym zdrowiem, nie tylko z uwagi na to, że wykazują się większą aktywnością fizyczną, a przy tym więcej potrafią się cieszyć z życia. Co wpływa na ich stan zdrowia.

Psy też potrafią leczyć i wyczuwać choroby. W 1989 roku czasopismo „Lancet” opublikowało ciekawy przypadek golden retrivera, który żywo interesował się zmianami na skórze swojej pani. Wąchał je i lizał, tak długo aż sama właścicielka poszła z problemem do lekarza. W diagnozie okazało się, że to czerniak, groźny nowotwór skóry. Dzięki swojemu pupilowi została uratowana, bo jak się okazało, nowotwór był w początkowej fazie. Od tego czasu naukowcy pracują nad wykorzystaniem intuicji psa do wykrywania zmian nowotworowych u ludzi.

- R E K L A M A -

Pies potrafi motywować właściciela do wyzdrowienia. Dla samotnych i starszych osób jest błogosławieństwem. Dla osób zapracowanych i zestresowanych stanowi remedium rozładowujące napięcie, które pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Wsparcia merytorycznego przy tworzeniu artykułu udzieliła nam portal o zwierzętach Rozpieszczony.pl.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: