reklama
reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o oponach samochodowych

Wymiana opon to bardzo istotny element bezpiecznej jazdy samochodem. Kiedy zatem zmienić opony na letnie i odwrotnie, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży?

- R E K L A M A -

Kiedy najlepiej wymienić opony?

Sezonowa wymiana opon korzystnie wpływa na stan ogumienia oraz bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Kiedy najlepiej wymienić opony? W przypadku opon letnich zaleca się je zmienić na zimowe, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej siedmiu stopni, dlatego że wówczas opona letnia traci swoją przyczepność i jazda w zimie na oponach letnich będzie niebezpieczna. Tak więc już od jesieni należy zakładać opony zimowe. Z kolei kiedy opony zimowe zmienić na letnie opony? Warto zrobić to na wiosnę, kiedy temperatury wzrosną powyżej siedmiu stopni. Wtedy opona zimowa przestaje spełniać swoją rolę zwłaszcza na mokrej nawierzchni. W sytuacji kiedy nie masz ochoty na ciągłe zmienianie co sezon opon, możesz zdecydować się założyć opony całoroczne, które dostosowane są do jazdy zarówno latem jak i zimą.

Czy na oponach zimowych można jeździć latem?

Opony zimowe jak sama nazwa wskazuje przystosowane są do jazdy zimą. Używanie opon zimowych latem może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, dlatego zdecydowanie warto zmieniać opony zimowe na letnie w sezonie letnim. Ponadto opony zimowe w czasie lata dużo szybciej się zużywają i niszczą, co prowadzi do częstszej wymiany ogumienia. Oprócz tego w przypadku opon zimowych używanych latem zwiększa się zużycie paliwa. Jazda na zimowych oponach latem, zwłaszcza przy wysokich temperaturach wydłuża drogę hamowania. Musisz też pamiętać, że jazda na takich oponach w lecie podczas deszczu może być niebezpieczna.

- R E K L A M A -

Czym charakteryzują się opony letnie a czym opony zimowe?

Opony letnie dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki gumowej zapewniają idealną przyczepność oraz bezpieczną jazdę zarówno na suchej, jak i mokrej powierzchni podczas lata. W takich warunkach powodują mniejszy hałas na drodze oraz wpływają na mniejsze zużycie paliwa. Z kolei opony zimowe przystosowane są do jazdy w zimowych warunkach, dlatego zapewniają dobrą przyczepność na śniegu lub lodzie. Bieżnik opony zimowej odpowiada za przyleganie do podłoża jak też za odpowiednie hamowanie na mokrej, czy oblodzonej drodze. Dzięki regularnej wymianie opon zwiększysz swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto zaoszczędzisz pieniądze związane ze zużyciem paliwa oraz rzadszą wymianą ogumienia do Twojego samochodu. Jeżeli nie chcesz wymieniać opon co sezon zdecyduj się na opony całoroczne.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: