reklama
reklama

Wycena spółki metodą porównawczą – na czym polega i kto powinien ją wykonać?

Wycena wartości spółki należących do danego sektora jest konieczna między innymi przy sprzedaży lub zakupie udziałów. W tym celu stosuje się jedną z kilku popularnych metod, wśród których na wyróżnienie zasługuje wycena metodą porównawczą. Na czym polega, kiedy najlepiej z niej skorzystać i jak to zrobić? Wyjaśniamy!

- R E K L A M A -

Wycena spółki metodą porównawczą – na czym polega i kto powinien ją wykonać?

Metody określania wartości spółek są różne w zależności od konkretnych okoliczności, w tym celu przeprowadzenia wyceny przedsiębiorstwa, rodzaju branży, pozycji na rynku, wielkości podmiotu itp. Przyjrzymy się bliżej specyfice tego typy wyceny.

Wycena spółki – do czego służy? 

Spółka wyceniana jest najczęściej w ściśle określonym celu, w tym przede wszystkim w przypadku zakupu czy sprzedaży udziałów, powiększania kapitału, ale również jeśli mowa o przygotowywanej likwidacji. Wycena spółki umożliwia dokładne przeanalizowanie jej sytuacji finansowej, posiadanych aktywów oraz pasywów, wartości poszczególnych udziałów itp. W zależności od sytuacji można skorzystać z metod majątkowych, dochodowych lub właśnie porównawczych.

- R E K L A M A -

Wycena spółki metodą porównawczą – o czym mowa?

Metoda porównawcza, często nazywana analizą porównawczą, służy do wyceny spółki przez porównanie jej do innych spółek notowanych na giełdzie. Jest ona uznawana za prosty sposób wyceny spółki, ale z drugiej strony posiada niższy od pozostałych wskaźnik precyzyjności. W praktyce jednak jest metoda porównawcza jest skuteczna, lecz trzeba pamiętać o zachowaniu pewnych zasad oraz odpowiednim podejściu do tematu. Z tego względu przyjmuje się, że wycena spółki z rzeczoznawcy.net.pl powinna zostać zlecona profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, narzędzia oraz doświadczenie.

Metody porównawcze – rodzaje i ich charakterystyka 

Wycena spółki czy innego przedsiębiorstwa na zasadzie porównania poszczególnych podmiotów znajduje uznanie nie tylko w oczach partnerów biznesowych, ale także potencjalnych klientów. Metoda porównawcza zakłada wykonanie kilku niezbędnych kroków: wybrania grupy spółek porównywanych; określenie wskaźników lub dobór cech, które będą kluczowe przy ocenie poszczególnych elementów; ustalenie wzorcowego wskaźnika oraz dokonanie samej wyceny. Określając grupy należy wybrać podmioty, które posiadają podobny profil działalności do wycenianej spółki czy wielkość osiąganych przychodów, a więc np. funkcjonujące w tej samej branży.

- R E K L A M A -

Przy określeniu cech do porównania stosuje się takie wskaźniki rynkowe jak m.in. C/S; C/Z; C/WK; EV/EBIT, P/E, P/BV czy EV/EBITDA. Metoda porównawcza obejmuje również wyznaczenie wzorcowych wskaźników w grupie. Na tej płaszczyźnie wyróżniamy dwa sposoby ustalania tych wskaźników. Pierwsza metoda może zakładać np. średnią ważoną (tj. średnia wartość wskaźnika) dla konkretnego sektora, druga z kolei wartość centralną.

Wartość spółki – kto i jak powinien oszacować?

Ostatnim etapem na drodze do określenia wartości spółki jest wykonanie wyliczeń w oparciu o poszczególne wskaźniki. Można skorzystać w tym przypadku z ogólnego wzoru, który sprowadza się do pomnożenia wzorcowych wskaźników dla grupy przez osiągnięty przez spółkę zysk. Warto to zadanie przekazać profesjonalnej firmie, która zajmie się wyceną wartości przedsiębiorstwa kompleksowo. Jeśli interesuje Cię ten temat, więcej o metodach przeczytasz na blogu rzeczoznawcy.net.pl

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: