reklama
reklama

Wykorzystanie blatów granitowych jako blatów kuchennych. Blat granitowy jako trwały i elegancki wybór do kuchni. Blaty kamienne Gliwice

Blaty kuchenne to wymagające powierzchnie – muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury, wilgoć, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne – a jednocześnie powinny być funkcjonalne. W końcu kuchnia to jednak pomieszczenie „robocze”, w którym strona praktyczna jest niezwykle ważna. Granit jest najczęściej wybieranym materiałem na blaty kuchenne i nietrudno zrozumieć dlaczego. Dodaje on naturalnego piękna i ciepła do każdej kuchni. Jego trwałość i nieskończona różnorodność kolorów sprawiają, że jest to ulubiony wybór właścicieli domów.

- R E K L A M A -

Dlaczego warto wybrać blaty granitowe do swojego domu? Granit i jego właściwości. Blaty granitowe Gliwice

Decydując się na wybór blatu granitowego możemy być pewni, że spełni on wszystkie wymienione warunki. Co więcej, blat granitowy idealnie wpisze się do każdej aranżacji, dodając elegancji i charakteru naszej kuchni.

Granit występuje w wielu kolorach, w większej liczbie wariantów niż niemal jakikolwiek inny materiał. Kamień ten może być czarny, biały, czerwony, różowy, zielony lub żółty (i prawie każdy kolor pomiędzy nimi). Najpopularniejsze kolory granitu to odcienie ziemi, takie jak brązy, tany, żółcienie, zielenie i biele. Kolory te pasują do niemal każdego stylu szafek kuchennych i łazienkowych. Wiele kolorów granitu ma żyłki, które wyglądają jak marmur.

- R E K L A M A -

Ponieważ granit jest tak trwały i łatwy w utrzymaniu, jest to świetna opcja na blaty kuchenne lub łazienkowe. Można go również wykorzystać w innych miejscach w domu, takich jak bary lub kawiarnie. Materiał ten jest również jednym z najlepszych wyborów do kuchni na świeżym powietrzu, ponieważ nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego.

Montaż blatu granitowego. Jak wygląda instalacja blatów kuchennych wykonanych z granitu i konglomeratu kwarcowego? Blaty granitowe Gliwice

Blaty kuchenne wykonane z granitu są dość wymagające w montażu. Ze względu na to, że granit to niezwykle twardy kamień, jego obróbka wymaga czasu. A w kuchni szczególnie ważne jest to, aby nie powstawały szczeliny, przez które przedostawać się będzie wilgoć, więc przycięcie na wymiar tak twardego materiału, aby idealnie dopasować blat do przestrzeni nieco wydłuża czas realizacji. Dodatkowym utrudnieniem może być obecność otworów w blacie, takich jak ten na zlew czy kuchenkę. Ponadto warto wiedzieć, że taki blat musi mieć inną grubość niż płyta pozbawiona otworów. Ta z otworami powinna mieć 30 cm, przy wariancie bez nich 20 cm wystarczy.

- R E K L A M A -

Czysty granit to nie jedyne wyjście, istnieje alternatywa – blat kwarcowy.

Blaty kwarcowe to powierzchnia wykonana z naturalnych ziaren kwarcu z dodatkiem żywic i pigmentów. Czasami nazywane są „powierzchniami kwarcowymi” lub „blatami z kamienia”, ponieważ zostały wyprodukowane przez człowieka. Wykorzystanie blatów kwarcowych również zapewnia niezwykłą trwałość i odporność na zarysowania i plamy, co czyni je doskonałym wyborem na blat kuchenny czy łazienkowy.

Granit czy marmur? Jaki materiał wybrać na wykonanie blatu kuchennego? Blaty granitowe Gliwice

Większość ludzi woli blaty granitowe od marmurowych, ponieważ marmur jest bardziej porowaty, przez co łatwo się plami. Marmur ma tendencję do większej ilości żyłek niż granit, więc jeśli szukasz jednolitego koloru, może to nie być wybór dla nas. Jest też droższy od granitu. Jeśli szukamy kamienia naturalnego, który będzie służył przez całe życie i wymagał minimalnej konserwacji, granit jest właściwym wyborem dla nas.

Granit

Granit jest bardzo twardym i gęstym kamieniem naturalnym. Powstaje on w skorupie ziemskiej na przestrzeni milionów lat i składa się z różnych minerałów, takich jak kwarc, skalenie, miki, amfibole oraz niewielka ilość innych pierwiastków śladowych. W porównaniu z innymi materiałami granit ma największą gęstość, co czyni go jednym z najtrwalszych materiałów na blaty kuchenne. Ze względu na wysoką zawartość minerałów jest on również bardzo odporny na wysokie temperatury i zarysowania. Ponieważ granit jest kamieniem naturalnym, każda płyta ma swój własny, niepowtarzalny wzór i kolor, co sprawia, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy. Płyty granitowe są zazwyczaj polerowane w celu nadania im błyszczącej powierzchni, co ułatwia ich konserwację.

Marmur

Marmur to kolejny rodzaj kamienia naturalnego, który występuje w płytach. Jest on wytwarzany z wapienia, który z biegiem czasu uległ rekrystalizacji pod wpływem intensywnego ciepła i ciśnienia, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Ponieważ marmur ma porowatą powierzchnię, łatwo ulega zaplamieniu pod wpływem kwaśnych substancji, takich jak wino czy kawa, co z czasem powoduje matowienie jego pięknej powierzchni. Nie jest on tak trwały jak granit, ale nadal stanowi doskonałą opcję blatu dla tych, którzy preferują autentyczny wygląd kamienia naturalnego.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: