reklama

Wystartował XIII Festiwal Szaloma Asza – ZDJĘCIA

W ramach XIII edycji Festiwalu Szaloma Asza odbyło się wyjątkowe spotkanie z potomkami jednej z najciekawszych (choć zapomnianych) postaci w historii miasta Kutna – dr. Haliny Rotstein. Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie organizatorów Festiwalu – Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie.

- R E K L A M A -

Podczas spotkania zaprezentowano film dokumentalny „Nobody Told Me” (Nikt mi nie powiedział) w reżyserii Seana O’Sullivana (RPA 2022), oparty na historii dr. Haliny Rotstein, lekarki działającej w getcie warszawskim.

Po seansie, dyrektor biblioteki Magdalena Konczarek poprowadziła rozmowę z potomkami bohaterki filmu – córką – Wandą Albińską oraz wnukami – Lukiem Albinskim i Dominiqiem Albinskim.

- R E K L A M A -

Dr. Halina Rotstein pochodziła z rodziny lekarskiej. Ukończyła medycynę w 1930 roku. Jej córka Wanda Albińska urodziła się 11 maja 1936 r. w Kutnie. W 1940 r. władze niemieckie rozpoczęły tworzenie gett dla ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Wśród obywateli żydowskiego pochodzenia zamkniętych w gettach znalazło się także wielu lekarzy. Szacuje się, że w getcie warszawskim przebywało około 1000 lekarzy żydowskiego pochodzenia, w tym dr Rotstein z czwórką dzieci. Większość z nich pracowała w dwóch zlokalizowanych tam szpitalach oraz w przychodniach. Warunki w obu typach placówek pogarszały się z tygodnia na tydzień z powodu ogromnych braków lekarstw i żywności. Z biegiem czasu leczenie ograniczało się do podstawowej opieki pielęgniarskiej, podczas gdy szpitale i kliniki były stopniowo zamykane.

Dr. Halina Rotstein, pomimo możliwości ucieczki z getta, pozostała ze swoimi pacjentami do końca. Zaoferowane dokumenty, które umożliwiłyby jej ucieczkę, oddała komuś innemu. Wraz z 900 pacjentami oraz 50 pracownikami została wysiedlona w 1942 r. z getta do niemieckiego obozu zagłady i obozy pracy w Treblince, gdzie została zamordowana.

- R E K L A M A -

Wandę Albińską i jej rodzeństwo udało się przemycić z getta i zabrać do katolickiego sierocińca. Wspomnienia i powojenne relacje ocalałych są obecnie głównym źródłem, które pozwala prześledzić dzieje lekarzy na przykładzie losów ludności żydowskiej w Polsce w czasie II wojny światowej.

To spotkanie było nie tylko okazją do upamiętnienia wielkiej postaci, ale także do rozmowy na temat naszego miasta i związanej z nim historii.

Zachęcamy do zapoznania się z biografią dr. Haliny Rotstein: https://zapispamieci.pl/wanda-helena-rotstein/

(Biblioteka Kutno)


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: