Wzmożone działania policji. Chronią komisje wyborcze

Policjanci na terenie całego kraju prowadzą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

- R E K L A M A -

Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Do czasu zakończenia wyborów należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

- R E K L A M A -

Do tej pory w naszym regionie nie odnotowaliśmy zakłócenia ciszy wyborczej, ani incydentów związanych z wyborami – powiedziała Panoramie st. sierż. Daria Fraszczyk, p.o. oficera prasowego kutnowskiej komendy.

reklama

Funkcjonariusze będą reagować m.in. na:

- R E K L A M A -

– naruszenie ciszy wyborczej;
– uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;
– usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;
– wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;
– uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
– agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkich tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.

reklama

zdjęcie ilustracyjne

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: