reklama
reklama

Za nami coroczna Droga Krzyżowa w Głogowcu [ZDJĘCIA]

W Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu koło Kutna w piątek (04.03) odbyła się Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Tradycyjnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu do Głogowca przyjeżdżają przedstawiciele Solidarności z województwa łódzkiego i mazowieckiego, by tutaj modlić się w intencji ojczyzny.

Do Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu od wieków przybywają pielgrzymi ze swoim intencjami – mówi organizator wydarzenia poseł Tadeusz Woźniak. – A myśmy tutaj bardzo mocno związali się z Matką Bożą w czasie stanu wojennego. To była ostoja naszej wolności, naszego bezpieczeństwa. Tutaj przybywała cała Solidarność regionu kutnowskiego, ale także i z innych miejsc wszyscy przejeżdżali. I tutaj modliliśmy się za ojczyznę, za jej wolność i niepodległość – podkreśla poseł Tadeusz Woźniak.

- R E K L A M A -

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., odprawioną przez kustosza sanktuarium ks. Piotra Kalisiaka, który przypomniał, że sanktuarium maryjne w Głogowcu to też miejsce, gdzie od lat kultywowane są wartości patriotyczne, miejsce, w którym szczególnie się wspomina i pamięta o Solidarności lat 80. ubiegłego wieku.

Po Mszy Świętej Pan Andrzej Śniegula wiceprzewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych odczytał Akt Zawierzenia rolników Matce Bożej Głogowieckiej. Następnie odbyło się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego. Było to szczególne wydarzenie dla NSZZ „Solidarność”, która w czasie stanu wojennego przyjeżdżała właśnie do Głogowca, aby się modlić. W tym roku stawiło się wiele delegacji i pielgrzymów z różnych powiatów województwa łódzkiego i mazowieckiego.

- R E K L A M A -

Wśród uczestników nie zabrakło pocztów sztandarowych Solidarności m.in. z Kutna, Łasku, Sieradza oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu Kutnowskiego. – Przyjechaliśmy z Płocka. To jest tradycja, która przypomina lata 80. – Tutaj wiele osób strajkowało, prowadziło głodówki, tutaj przyjeżdżało, zbierało się z całej Polski. To trzeba podtrzymywać i pamiętać. – To jest szczególne miejsce dla Solidarności. Jesteśmy od początku tutaj, w tym miejscu – mówią uczestnicy Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego.

Następnie przedstawiciele parlamentu oraz władze samorządowe złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem powstańców styczniowych.

- R E K L A M A -

– W latach 80., z inicjatywy ugrupowań solidarnościowych z całej Polski, w Głogowcu powstała Droga Krzyżowa Cierpiącego Narodu Polskiego – mówi ks. Kalisiak. – Tutaj też w 1983 r. Mszę św. celebrował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Regiony Solidarności z całej Polski przyjeżdżały do Głogowca modlić się w intencji ojczyzny. W Głogowcu od dawna gromadzą się wierni, aby w różnych intencjach modlić się do Boga przed cudownym obliczem Maryi. Obliczem ukoronowanym w 1975 roku koronami św. Papieża Pawła VI przez czcigodnego sługę Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – wspomina kustosz sanktuarium.

Informacja prasowa biura poselskiego Tadeusza Woźniaka

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: