Za nami powiatowe obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (ZDJĘCIA)

Na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, upamiętniając tym samym 1 września 1939 roku, kiedy to hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, co zapoczątkowało II Wojnę Światową. W ciągu sześciu lat walk w Polsce straciło życie ponad 5,5 miliona osób, a na całym świecie liczba ta wzrosła do prawie 73 milionów.

– Szanowni Państwo! Dziś w duchu refleksji i szacunku obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. To chwila, w której przyglądamy się przeszłości z głębokim zrozumieniem. Aby odnieść to doświadczenie do naszych współczesnych czasów i wydobyć z niego cenne nauki. Wspominając atak nazistowskich Niemiec oraz późniejszą agresję sowieckiej Rosji na Polskę. Nie możemy zapomnieć, że były to dni, kiedy przekroczone zostały granice człowieczeństwa i naruszone wszelkie zasady porządku międzynarodowego. Bestialstwo, jakim wykazały się wobec Polaków te dwa narody, zostawiło w historii ludzkości bolesny ślad, który wciąż przypominamy sobie z szacunkiem dla ofiar i zdecydowaną stanowczością zapobiegają podobnym zdarzeniom – mówił Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski.

- R E K L A M A -

I dodawał: „Dzisiejsze obchody nabierają szczególnego znaczenia, gdyż ponownie stajemy w obliczu imperialistycznych zagrożeń. Współczesna agresja rosyjska wobec Ukrainy i brak jednoznacznej reakcji ze strony niektórych państw europejskich to sygnał ostrzegawczy, który przywodzi na myśl tamte mroczne dni. Pamiętając o tragedii z 1939 roku, nie możemy pozostać bierni w obliczu naruszenia prawa międzynarodowego i naruszenia integralności państwa. Minęły 84 lata od czasu, gdy Polska została okupowana przez najeźdźców. Jednak w sercach naszych przodków płonęło pragnienie wolności i godności, które było silniejsze od okupacyjnych reżimów. Wszyscy ci, którzy przetrwali te nieludzkie czasy, zasługują na nasz szacunek i wdzięczność. Weterani, żołnierze, bohaterowie i świadkowie tamtych wydarzeń stanowią nasze połączenie z przeszłością, która inspiruje nas do budowania lepszej przyszłości. Pamięć o II wojnie światowej to nasza odpowiedzialność. Musimy zachować te dramatyczne dni w naszej kolektywnej pamięci, aby nigdy nie zapomnieć o cierpieniach i ofiarach jakie przyszło ponieść milionom ludzi. To nie tylko nasza historyczna wiedza. To przede wszystkim wyraz naszego szacunku dla tych, którzy oddali życie w obronie wolności. Dziś oddajemy hołd kombatantom, żołnierzom Wojska Polskiego oraz poległym bohaterom. To ich ofiara i poświęcenie otworzyły drogę ku wolności, którą dzisiaj cieszymy się każdego dnia. Nasze zobowiązanie wobec nich polega na tym, że żeby nigdy nie popaść w zapomnienie, co przeszliśmy i jak wiele zawdzięczamy tym, którzy dali nam to, co mamy teraz. Dlatego dziś z pełnym szacunkiem i pokorą składamy przed Wami hołd. Dzięki Wam mamy możliwość żyć w wolnym i niepodległym państwie. Dzięki Wam mamy obowiązek budować przyszłość, która jest wolna od wojen i cierpień. Niech ta rocznica będzie przypomnieniem naszej wspólnej odpowiedzialności za pokój, godność ludzkiego życia i wzajemne zrozumienie. Nigdy więcej wojny!”

W tym wyjątkowym dniu oddajemy hołd i chwałę Bohaterom tamtych czasów, którzy poświęcili swoje życie, byśmy mogli cieszyć się dniem dzisiejszym. Dziękujemy im za ich poświęcenie, wytrwałość i często przelane krew, która przyczyniła się do zdobycia wolności dla naszej ojczyzny. Jesteśmy zobowiązani pamiętać o tych wydarzeniach i pracować w przestrzeni publicznej, społecznej i politycznej, aby nigdy więcej nie powtórzyły się tamte dni.

Delegację Powiatu Kutnowskiego reprezentowali: Daniel Kowalik – Starosta Kutnowski, Magdalena Krupińska-Kotulska – Wicestarosta; Marek Ciapała – Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego, Marek Kubasiński – Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego oraz Zdzisław Góreczny – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego.

Pierwszy wieniec na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie złożył Daniel Kowalik – Starosta Kutnowski, Magdalena KrupińskaKotulska – Wicestarosta. Następnie Marek Ciąpała – Przewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego i Zdzisław Góreczny – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego oddali hołd, składając kolejny wieniec.

W uroczystości wziął udział również Przemysław Błaszczyk – Senator Rzeczypospolitej Polskiej.

Całą uroczystość poprowadził Artur Ciurlej, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

(Powiat Kutnowski)
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: