reklama
reklama

Za nami uroczysta gala 12. festiwalu Szaloma Asza (ZDJĘCIA)

Uroczystą Galą, w sobotni wieczór, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie zakończyła XII edycję Festiwalu Szaloma Asza. Zebranych w Kutnowskim Domu Kultury gości powitała Magdalena Konczarek - dyrektor kutnowskiej biblioteki zaznaczając, że bardzo ważnym elementem festiwalu jest konkurs literacki im. Szaloma Asza.W tym roku wpłynęło 214 prac, z których 197 spełniło formalne kryteria zawarte w Regulaminie.

Prace oceniał wyśmienity skład Jury w osobach: Cezary Łazarewicz (przewodniczący), Agata Tuszyńska, Agnieszka Żółkiewska. Jak się okazuje, opowiadania nadesłano z całej Polski, ale również spoza jej granic, na przykład z Londynu. Nie zabrakło prac z Kutna.
Jury przyznało nagrody pieniężne:

- R E K L A M A -

I miejsce (ex aequo) – Karolina Borowiecka, „Martwa natura”, Kraków (godło: Noc), Marek Karczmarzyk, „Skorupy”, Gdańsk (godło: A. Zajezdna)
III miejsce – Piotr Pazdej, „Golec”, Pabianice (godło: ROK2501)

Ponadto jury wyłoniło 7 prac, które zostaną wyróżnione publikacją w pokonkursowej antologii: Sebastian Bartosz Opryszek, „Babcia. Państwo Zdybiccy”, Kraków (godło: znak graficzny – łoś) Justyna Ociepa, „Drejdel”, Londyn (godło: Canis) Aleksandra Koroluk, „Drzewo”, Szczecin (godło: Janka) Zakrzewska,Monika Katańska, „Intercity”, Gdańsk (godło: Troya),Kamila Szmigiel, „Mejdl mit a szmejchl”, Działoszyn (godło: Kamyk)
Krzysztof Martyna, „Ostatnia noc w Ivry”, Kalisz (godło: Avenue of Longing), Szymon Wegner, „Uśmiech prezydenta”, Poznań (godło: Stoję z kamyczkiem w ustach)
Po wręczeniu nagród laureatom i wystąpieniu Z-pcy Prezydenta Miasta Kutna Zbigniewa Wdowiaka nastąpiła część artystyczna, której atrakcją był występ zespołu Kroke w składzie: Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon) , Tomasz Lato (kontrabas) i gościnnie Sławek Berny (perkusja). Zespół początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskich improwizacji.

- R E K L A M A -

W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Z kolei spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płytę East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Talilą, Tomaszem Stańko i wielu innymi. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Podczas kutnowskiej Gali zaprezentowali m.in. takie utwory jak: Light in the darkness, Usual happiness, Time, Janitsa z przekrojowego programu „The Best Of” zawierającego najpopularniejsze utwory z całego okresu działalności zespołu. Od samego początku między artystami, a publicznością nawiązała się wyjątkowa więź. Na koniec uczestnicy nie szczędzili braw po tak energetycznym i wyśmienitym koncercie.

źródło: MiPBP w Kutnie; foto: Biblioteka / KDK, Adam Pietrusiak

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: