reklama

Za nami XIX Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach (ZDJĘCIA)

XIX Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach przeszło do historii! W obchodach uczestniczyli między innymi Bohdan Kowalczyk Sekretarz Kapituły Honorowej Nagrody, Ryszard Janiak Hetman Kolekcjonerów Polskich, Tadeusz Woźniak Poseł na Sejm RP, Wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska; Tomasz Marciniak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego oraz Katarzyna Erdman, Burmistrz Krośniewic.

- R E K L A M A -

Najważniejszym punktem wydarzenia było wręczenie Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. W tym roku uhonorowani zostali: Krzysztof Ledwoń, Robert Aleksander Maziarz oraz Mirosław Wójcik.

Poznajmy nagrodzonych…

Krzysztof Ledwoń — jego zainteresowania kolekcjonerskie sięgają lat 70-tych. Bagnety, odznaczenia oraz pamiątki żołnierskie zbierał już jako dziecko. Od 30 lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Częstochowie udzielając rad i konsultacji kolekcjonerskich. Pasjonat i jeden z największych kolekcjonerów oręża białego, obecnie buduje muzeum w Częstochowie, gdzie jego cała kolekcja będzie dostępna dla zwiedzających.
Robert Aleksander Maziarz – jego pierwszym odkryciem w wieku 9 lat było odkrycie wraku barki na Bałtyku. Jednostka miała około 20 metrów długości i łuki pełne drewnianych skrzyń, które kryły kartoniki wypełnione amunicją i lufy od karabinów MG. Właśnie te pierwsze odkrycia, pierwsze skarby i wymiana z kolegami – tak narodziła się jego pasja kolekcjonerska. Jest kolekcjonerem i autorem wielu publikacji historycznych oraz twórcą obrazów filmowych o twierdzy Kołobrzeg od blisko 40 lat.

- R E K L A M A -

Mirosław Wójcik — pasjonat kolekcjonerstwa, zafascynowany starociami i ich historią od najmłodszych lat. Przez lata zgromadził bogate i różnorodne zbiory, które obejmują szereg dyscyplin kolekcjonerskich m.in.: zbiory oręża, medalierstwo, numizmatykę, starodruki, odznaczenia, broń białą i palną oraz zbiory pochodzące z ziemi Pomorza Zachodniego.
Obchody uświetnił koncert sopranistki Agnieszki Makówki w duecie z Janem Przepałkowskim grającym na fortepianie.

Krzysztof Ledwoń przybliżył historię eksponatów z dzisiejszej wystawy, która została przygotowana okolicznościowo z jego zbiorów kolekcjonerskich „Sztuka Wojny. Tajemnice Zaklęte w Orężu”. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze do końca roku w muzeum.

- R E K L A M A -

— Gratuluję laureatom Honorowej Nagrody XIX Święta Kolekcjonerów. Wasza pasja kolekcjonerska nie tylko uczy historii, ale też zachwyca. Dzięki Wam, waszym zgromadzonym kolekcjom możemy podróżować w czasie, możemy dosłownie dotknąć przeszłości. Dzisiejsze święto było bardzo przejmujące, jeszcze raz gratuluję i życzę kolejnych sukcesów — mówi Wicestarosta Magdalena KrupińskaKotulska .

— Występ artystyczny był fenomenalny. Wspaniała sopranistka zabrała nas w cudowną, muzyczną podróż. To było wyjątkowe święto, pełne historycznych i artystycznych wrażeń – mówi Tomasz Marciniak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kutnowskiego.
Z okazji przypadającej w dniu jutrzejszym 114. rocznicy urodzin Jerzego Dunin Borkowskiego, po uroczystościach został zapalony znicz pod tablicą upamiętniającą Potrona Muzeum.
XIX Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów odbyło się pod Patronatem Honorowym — dodaje Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski.

(Źródło: Starostwo Powiatowe w Kutnie)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: