reklama

Zakończono ważną drogową inwestycję w powiecie kutnowskim. Kosztowała blisko 12 mln zł – ZDJĘCIA

Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 583 z drogą powiatową w Dobrzelinie powstało rondo, ruch w tym miejscu wreszcie jest płynny, a piesi – zwłaszcza dzieci, zmierzające do pobliskiej podstawówki – mogą czuć się bezpiecznie. – Ta rozbudowa była po prostu koniecznością, mieszkańcy Dobrzelina wiedzą to najlepiej, a dla nas, dla samorządu województwa łódzkiego bezpieczne drogi to priorytet – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- R E K L A M A -

Skrzyżowanie dróg w Dobrzelinie to ważny węzeł komunikacyjny między Płockiem, Żychlinem, Kutnem i Łowiczem. Natężenie ruchu, zwłaszcza towarowego, jest ogromne, w Dobrzelinie zlokalizowane są bowiem cukrownia i zakład produkujący pasze dla zwierząt. Dobrzelin jest miejscowością tranzytową, a poruszanie się po skrzyżowaniu było utrudnione.

– Dochodziło tutaj do różnych zdarzeń drogowych, przede wszystkim kolizji, ale również wypadków – mówi Rafał Jóźwiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. – Nie bez znaczenia jest również, że ta część gminy Żychlin ma charakter przemysłowy. To oznacza duże natężenie ruchu, zwłaszcza generowane przez samochody ciężarowe, a pomieszanie ruchu osobowego z ciężarowym, powodowało wiele niebezpiecznych sytuacji.

- R E K L A M A -

Już w 2019 r. marszałek województwa łódzkiego zlecił wykonanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy skrzyżowania. Po konsultacjach z przedstawicielami gminy Żychlin wybrano najbardziej optymalne rozwiązanie – budowę ronda. Zarząd Województwa Łódzkiego zabezpieczył pieniądze na realizację tego zadania, a w lutym 2023 r. ruszyły prace. W grudniu rondo było gotowe. Jego budowa zapewniła odpowiednią płynność ruchu, ale też wymusiła ograniczenie prędkości.

Inwestycja, jak wszystkie realizowane przez samorząd województwa łódzkiego, jest kompleksowa – nie tylko pojawiła się nowa nawierzchnia jezdni, ale także wybudowano chodniki, odwodnienie, zatoki autobusowe, oświetlenie, powstał nowy przepust pod drogą.

- R E K L A M A -

– Wiemy, że dla lokalnej społeczności bardzo ważne były trzy krzyże zlokalizowane przy skrzyżowaniu. Oczywiście wzięliśmy to pod uwagę podczas realizacji inwestycji – mówi Grzegorz Schreiber.

Z uwagi na kolizję z rondem konieczna była zmiana ich lokalizacji, ale wygospodarowano przy skrzyżowaniu miejsce, gdzie – w uzgodnieniu z parafią – krzyże zostały przeniesione.

– Do każdej posesji jest zrobiony wjazd, do tego mamy piękny chodnik, potwierdzam, że mieszkańcy są zadowoleni – mówi Teresa Kubicka, sołtys Dobrzelina.

– Jeszcze nigdy inwestycje drogowe w gminie Żychlin nie były prowadzone z takim rozmachem – dodaje z kolei Magdalena Krupińska-Kotulska, wicestarosta kutnowski.

– Rondo powstało w stosunkowo krótkim czasie. Skoro lokalna społeczność czuje się bezpieczniej, to znaczy, że te prawie 12 mln zł, które kosztowała ta inwestycja, to dobrze wydane pieniądze – dodaje marszałek Schreiber, który w poniedziałek, 29 stycznia razem ze Zbigniewem Linkowskim, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa i lokalnymi samorządowcami oglądali efekty przebudowy skrzyżowania w Dobrzelinie.

– Dzięki tej inwestycji, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, udało się przywrócić bezpieczeństwo, zwłaszcza dla dzieci z lokalnej podstawówki. Jestem bardzo zadowolony, słysząc od mieszkańców, że jest to „inwestycja stulecia” na terenie gminy Żychlin. Tym bardziej, że nie jest to ostatnie zadanie drogowe samorządu województwa w tej gminie – mówi radny Sejmiku.

Rondo w Dobrzelinie to pierwszy etap prac inwestycyjnych na DW 583. Wkrótce samorząd województwa rozpocznie bowiem rozbudowę odcinka od Żychlina (rejon skrzyżowania z ul. Łukasińskiego) do granicy województwa.

(as, lodzkie.pl, fot. Piotr Wajman)- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: