reklama

Zasada działania rekuperatora – jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to proces wymiany ciepła zachodzący za pomocą rekuperatora. To specjalny przeciwprądowy wymiennik ciepła do odzysku energii, który ma za zadanie odzyskiwać ciepło z zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazywać je świeżemu, nawiewanemu do środka powietrzu. Oto niektóre z powszechnych zastosowań rekuperatora. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Najpierw jednak omówmy, czym jest rekuperator. Jak działa? Czytaj dalej, aby odkryć, jak może on pomóc Twoim procesom przemysłowym.

- R E K L A M A -

Najbardziej wydajne rekuperatory odzyskują nawet do 99 procent energii cieplnej. Wykorzystują one cegłę szachulcową do pochłaniania wysokotemperaturowych gazów i przekształcania ich w zimne powietrze. Dzięki temu są wydajne termicznie. Ważne jest więc, aby zrozumieć, jak działa każdy rodzaj rekuperatora. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rekuperatora. 

Wydajność

Wydajność rekuperatora powinna być wystarczająca, aby zapewnić wymaganą liczbę pełnych wymian powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Jest to ważne, ponieważ zakłada, że jednostka osiągnie jedną pełną wymianę powietrza w ciągu godziny. Jeśli jednak rekuperator nie jest w stanie tego osiągnąć, obiekt nie będzie w stanie spełnić wymogu wymiany powietrza w ciągu godziny. Dlatego tak krytyczny jest dobór odpowiedniego rekuperatora do potrzeb.

- R E K L A M A -

Odzysk energii cieplnej

Rekuperator może pomóc w oszczędzaniu energii poprzez przechwytywanie ciepła. Niezależnie od tego, czy jest to rekuperator, wymiennik ciepła, czy jednostka odzysku ciepła, kluczowe korzyści z efektywności energetycznej są liczne. Ostatecznie, oszczędzają pieniądze poprzez obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia. 

Głównym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. Różne jednostki rekuperatora mają różne struktury, kierunek przepływu powietrza i zastosowanie. Ponadto rekuperator przeciwprądowy ma większą powierzchnię kontaktu z powietrzem. Rekuperatory te posiadają również powłokę antybakteryjną, która zapobiega rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju bakterii i grzybów.

- R E K L A M A -

Kolejną zaletą rekuperatora jest to, że można go używać przez cały rok. W gorącym klimacie nie jest praktyczna praca rekuperatora przez cały rok, dlatego przepustnice pozwalają na ominięcie go przez powietrze. Na przykład przepustnice letnie uniemożliwiają dotarcie powietrza do rekuperatora i kierują wylot na zewnątrz. Dzięki temu oszczędza się energię i nie trzeba stosować nagrzewnicy. Drugą zaletą rekuperatora jest to, że jest on wydajnym źródłem ciepła.

Rekuperator działa poprzez przenoszenie ciepła z gorącego płynu do zimnego płynu poprzez metalowy wymiennik ciepła. Ciepło odzyskane przez rekuperator jest najczęściej wykorzystywane do wstępnego podgrzewania powietrza. 

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja-zabrze/

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: