(ZDJĘCIA) 4–letnie dziecko potrącone na pasach. Kobieta wymusiła pierwszeństwo?

Kutnowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do jakiego doszło w sobotę na ul. Mickiewicza. Potrącone zostały tam dwie osoby, w tym małe dziecko. Groźnie wyglądający incydent wydarzył się ledwie kilka dni po nowelizacji prawa drogowego dotyczącej m.in. zachowań przy przejściach dla pieszych.

- poniżej dalsza część artykułu -

W sobotę około godziny 9:20 kutnowskie służby ratunkowe zostały postawione w stan gotowości, po tym, jak wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu na ul. Mickiewicza. Na miejsce udali się policjanci i zespół ratownictwa medycznego.

- poniżej dalsza część artykułu -

Jak się okazało, na przejściu dla pieszych potrącony został ojciec z małym dzieckiem. Jak doszło do wypadku?

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 67–letnia kierująca renaultem nie ustąpiła pierwszeństwa osobom poruszającym się po przejściu dla pieszych – 38–letniemu mężczyźnie, który szedł z 4–letnim dzieckiem. Kierująca była trzeźwa – informuje podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

- poniżej dalsza część artykułu -

Małe dziecko z obrażeniami zostało przetransportowane do szpitala w Łodzi.

Ten bardzo groźnie wyglądający wypadek zbiegł się w czasie z wejściem w życie nowych przepisów w ruchu drogowym dotyczących właśnie m.in. zasad dotyczących przejść dla pieszych.

- poniżej dalsza część artykułu -

– Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą – wyjaśniają policjanci.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

– zachować szczególną ostrożność,

– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklamaopen