(ZDJĘCIA) Egzekucja na Placu Wolności – 77 lat temu powieszono trzech Polaków

Dziś przypada 77. rocznica jednego z tragiczniejszych epizodów w historii naszego miasta – 9 czerwca 1941 roku na Starym Rynku (obecnie Placu Wolności) w Kutnie odbyła się pokazowa egzekucja trzech Polaków – Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czarneckiego i Piotra Sanda.

Skazano ich za przewóz żywności do Warszawy. By ich śmierć stała się dla wszystkich nauczką, obecność na egzekucji była obowiązkowa, była na niej nawet rodzina skazanych. Egzekucja odbyła się o godzinie 6.00, natomiast o godzinie 10.oo tego samego dnia przez miasto miała przejść defilada wojsk niemieckich. Przed przejściem wojsk, specjalna komisja sprawdzała czy miasto jest gotowe na ich przyjęcie. Gdy komisja zobaczyła, że na głównym rynku wiszą ludzkie zwłoki, nakazała je zdjąć. Ciała przewieziono potem w nieznanym kierunku i do tej pory nie odnaleziono.

- R E K L A M A -

W związku z tym, razem z pionem poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, zwracamy się do Państwa z prośbą – jeśli ktoś z Was, z Waszych rodzin pamięta te tragiczne wydarzenia, był ich świadkiem i mógłby powiedzieć coś, co pozwoliłoby w jakiś sposób dociec, co zrobiono z ciałami straconych mężczyzn, to bardzo prosimy o kontakt:

Aleksandra Szafrańska-Dolewska

- R E K L A M A -

Wieloosobowe Stanowisko do spraw Poszukiwań i Identyfikacji
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi – Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu

Tel. (42) 616-27-56
e-mail: aleksandra.szafranska@ipn.gov.pl

- R E K L A M A -

Instytut Pamięci Narodowej, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, rozpoczął kwerendę archiwalną dotyczącą odnalezienia miejsca pochówku trzech Polaków: Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czarneckiego i Piotra Sanda, którzy zostali zamordowani 9 czerwca 1941 roku na Starym Rynku w Kutnie.

Fotografie pochodzą z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: