(ZDJĘCIA) Gmina Kutno kulturą stoi! Trzy nagrody sejmiku województwa dla artystów z Leszczynka

W miniony piątek, 15 listopada 2019 roku, zespoły ludowe działające przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno otrzymały niecodzienne wyróżnienie. Zarówno Leszczynianki, jak i kapela Okowita zostali uhonorowani Nagrodami Sejmiku Województwa Łódzkiego w Dziedzinie Kultury.

- R E K L A M A -

Podczas uroczystej gali w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza obydwa zespoły odebrały czeki o łącznej wartości 8 tys. złotych, które wraz z listami gratulacyjnymi i kwiatami wręczyli: Zbigniew Zięba, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego. Indywidualną nagrodę za całokształt długoletniej pracy artystycznej, otrzymał również Wiesław Kowalski, główny instruktor muzyczny Ośrodka Kultury Gminy Kutno oraz kapelmistrz kutnowskiej orkiestry OSP. Pan Wiesław, oprócz gratulacji i podziękowań, otrzymał również czek na 2 tys. złotych.

To ogromne wyróżnienie dla samorządu gminy Kutno i dla artystów, którzy tak prężnie działają przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno. Kilkadziesiąt występów rocznie, promocja naszej gminy w regionie i poza nim oraz codzienna artystyczna praca zaowocowały wartościowymi nagrodami – bardzo nas to cieszy. To również niespotykana sytuacja dla samych organizatorów konkursu, ponieważ aż trzy nagrody powędrowały do jednego samorządu – mówi Justyna Jasińska, Wójt Gminy Kutno.

reklama

Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody innym zespołom i artystom zasłużonym dla województwa łódzkiego oraz nadano tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego. Przyznano go profesorowi Jackowi Mollowi, szefowi Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Profesor Moll zasłynął z nowoczesnych metod leczenia wrodzonych wad serca u noworodków – w 2018 roku przeprowadził operację 9-miesięcznego dziecka, podczas której uszył własnoręcznie zastawkę mitralną dla małego pacjenta.

- R E K L A M A -

W uroczystości wręczenia nagród udział wzięły również Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska oraz Sekretarz Gminy Renata Topór, która zainicjowała prace nad wnioskami o nominację. – Wsparcie władz było niezwykle istotne nie tylko podczas ubiegania się o nagrody. Działalność kulturalna to przede wszystkim nakłady finansowe, dlatego bardzo cieszę się, że władze gminy w pełni rozumieją nasze artystyczne motywacje i wspierają nas w działalności. Tylko dzięki temu wsparciu i zrozumieniu możliwa jest realizacja wielu wartościowych projektów – mówi Michał Łuczak, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Kutno.

Kilka słów o laureatach

Ludowy zespół wokalny Leszczynianki to grupa pasjonatów, którzy z ogromnym zaangażowaniem krzewią kulturę ludową Polski Centralnej w regionie kutnowskim, w województwie łódzkim oraz poza jego granicami. Wszyscy wokaliści to amatorzy i miłośnicy śpiewu, którzy za swoją misję obrali kultywowanie pięknych ludowych tradycji oraz zaszczepianie ich wśród najmłodszych odbiorców. Zespół działa niezwykle dynamicznie, co potwierdzają liczne koncerty. W ciągu roku jest ich nawet kilkadziesiąt.

- R E K L A M A -

Koncerty kapeli biesiadnej Okowita charakteryzują się dopracowaniem wykonawczym szczegółów technicznych, dzięki czemu cieszą się popularnością – zespół otrzymuje wiele zaproszeń na koncerty wyjazdowe w ciągu roku. Grupa spotyka się na regularnych, 3-godzinnych próbach 2 razy w tygodniu, co daje duże możliwości w zakresie autorskich opracowań utworów. Warto dodać, że repertuar Okowity nie ogranicza się wyłącznie do muzyki ludowej w ścisłym znaczeniu. Kapela sięga do bogatego stylu folkowego, łącząc w swoich wykonaniach piękno muzyki ludowej z polską biesiadą w atrakcyjnej, rozrywkowej formie.

Pan Wiesław Kowalski – „żywa legenda” kutnowskiej muzyki – na przestrzeni ponad 30 lat działalności artystycznej dał się poznać jako człowiek niezwykle konsekwentny, ale przede wszystkim jako osoba, która „żyje muzyką”. Wykształcił kilka pokoleń artystów w ramach nauki gry na instrumentach dętych w dwóch orkiestrach oraz jako instruktor muzyki w ośrodkach kultury. Jego dorobek dostrzegany jest zarówno przez regionalnych artystów, jak i przez twórców spoza regionu kutnowskiego. Działania podejmowane przez pana Wiesława zawsze były niezwykle dynamiczne i efektywne, sprzyjające krzewieniu kultury ludowej i muzycznej w ogóle (setki koncertów z różnymi grupami artystycznymi na terenie całego kraju).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

źródło: OKGK

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: