(ZDJĘCIA) Odszukali i odznaczyli kutnowskich uczestników Powstania Warszawskiego

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej włączyło się w akcję łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Do akcji dołączył także Urząd Miasta Kutno. W przygotowaniach dotyczących odnalezienia grobów kutnowskich uczestników powstania pomógł nam Radosław Kret z kancelarii cmentarza parafialnego w Kutnie.

- R E K L A M A -

31 lipca 2019 roku TPZK oznaczyło biało-czerwoną szarfą z napisem „63 dni Powstania Warszawskiego” 26 nazwisk na kutnowskiej nekropolii

W akcji brały udział: Aleksandra Szafrańska-Dolewska z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, członkowie TPZK Danuta Ujazdowska, Bożena Gajewska, Barbara Borcińska, oraz przedstawicielka Urzędu Miasta Kutno Dorota Bień. Przy tej okazji porządkowano miejsca wokół nagrobków.

- R E K L A M A -

W Krośniewicach na cmentarzu pomagała TPZK Julita Szczepankiewicz, oznaczone zostały 2 nagrobki. Odwiedzono także cmentarz parafialny w Łękach Kościelnych, gdzie oznaczone zostały 2 nagrobki.

Akcja IPN jest prowadzona w związku z rocznicą wybuchu powstania. Szarfy wiszą przez 63 dni. Jak stwierdziła Aleksandra Szafrańska-Dolewska z łódzkiego oddziału IPN, celem akcji jest przybliżenie postaci uczestników Powstania Warszawskiego, zainteresowanie nimi poprzez ten wizualny wyróżnik.

- R E K L A M A -

„I tu prośba o pomoc kutnian w odszukiwaniu kolejnych powstańczych grobów. Jeżeli ktoś z czytelników ma informacje o osobach spoczywających na cmentarzach w regionie kutnowskim, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail’owy” – komentuje Bożena Gajewska z TPZK.

źródło: TPZK

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: