reklama
  • Tadeusz Woźniak Sejm

[ZDJĘCIA] Patriotyczne obchody w Kutnie. Cześć i chwała bohaterom!

Msza święta, defilada przez centrum Kutna i uroczystości na Placu Piłsudskiego – dziś w naszym mieście odbyły się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

- R E K L A M A -

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wawrzyńca. Odprawił ją dziekan Jerzy Swędrowski.

Następnie licznie zgromadzeni samorządowcy, mieszkańcy i przedstawiciele różnych instytucji oraz żołnierze z 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie wraz z Orkiestrą Dętą Straży Pożarnej uroczyście przemaszerowali przez Plac Wolności, ulicę Królewską i Plac Piłsudskiego. Tam miejsce miała dalsza część obchodów.

- R E K L A M A -

Oficjalnie podniesiono flagę państwową na maszt, głos zabrał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

Burzyński: W obecnych niepewnych czasach Wojsko Polskie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa

– 102 lata temu polscy żołnierze dokonali rzeczy wielkich. Stanęli na przeciw licznej armii bolszewickiej i dzięki bohaterstwu i poświeceniu zdołali wygrać jedną z największych i najbardziej znaczących bitew na świecie. Rodzące się w bólach Państwo Polskie musiało stawić czoła najeźdźcy. Na szczęście waleczność Wojska Polskiego i mądrość dowódców spowodowały, że wytrzymaliśmy tą dramatyczną próbę. W obronie polskiej suwerenności podczas wojny z armią bolszewicką brali też udział ochotnicy z Kutna oraz żołnierze 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty, którzy po tych wydarzeniach przez 18 lat stacjonowali w naszym mieście. Polscy żołnierze w Bitwie Warszawskiej obronili przed bolszewicka Rosją nie tylko nasz kraj, ale i cały zachód Europy – mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

– W dzień taki jak ten warto podkreślić, że Polska jest częścią europejskiej wspólnoty i nigdy nie należy o tym zapominać. Dziś składamy hołd żołnierzy bitwy w 1920 roku i oddajemy im cześć. W obecnych niepewnych czasach Wojsko Polskie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dlatego wam drodzy żołnierze oraz wszystkim pracownikom Wojska Polskiego składam najserdeczniejsze życzenia, sukcesów, awansów, a także zdrowia. Życzę też rodzinnego ciepła oraz wszelkiego powodzenia dla całych państwa rodzin. W tym miejscu należą się również szczególne podziękowania dla 92 Batalionu Lekkiej Piechoty z Kutna. Dziękuję za współpracę podczas wydarzeń patriotycznych, a także za organizację Dnia Otwartych Koszar. Niech żyje wojsko Polskie. Cześć i chwała bohaterom! – dodawał prezydent Burzyński.

Był również apel pamięci, uroczysta salwa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieńce złożyli między innymi władze Miasta Kutno na czele z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim, wiceprezydentem Zbigniewem Wdowiakiem i przewodniczącym Rady Miasta Mariuszem Sikorą, obecne były także między innymi delegacje Powiatu Kutnowskiego na czele ze starostą Danielem Kowalikiem i Gminy Kutno z wójt Justyną Jasińską. Nie brakowało radnych, przedstawicieli parlamentarzystów, służb mundurowych, szkół i przedstawicieli miejskich instytucji.

Zdjęcia: Łukasz Stasiak / UM KutnoNie przegap: