(ZDJĘCIA) Pojechali na rowerach śladami gen. Andersa

1 maja 2018 r. w piękny, słoneczny poranek spod Andersówki w Krośniewicach wyruszył Powiatowy Rajd Niepodległościowy Pod Flagą Biało-Czerwoną Śladami Gen. Władysława Andersa.

Trasa rowerowego rajdu biegła z Krośniewic przez Dąbrowice do Chodcza, a następnie Psar. W Błoniu – Andersówce – miejscu urodzenia gen. Andersa uczestnicy Powiatowego Rajdu mogli zapoznać się z historią tego miejsca, o którym mówiła p. Julita Szczepankiewicz.

- R E K L A M A -

Jadąc drogą przez Ostrówki do Dąbrowic można było podziwiać i delektować się przyrodą i pięknie kwitnącymi roślinami. W Chodczu – miejscu docelowym Rajdu, uczestnicy wysłuchali wykładu p. Piotra Bielickiego (pracownika Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach) na temat związku Wł. Andersa z tą miejscowością. W listopadzie 1892 r. mały wówczas Władysław został tam ochrzczony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (już nieistniejącym). Ponadto zostały przedstawione Jego losy i szlak bojowy w czasie walk o granice II RP i w okresie II wojny światowej. Następnie grupa ponad 60 uczestników Rajdu udała się do miejscowości Psary, gdzie czekali właściciele siedliska – stadniny koni, którzy z pasją opowiadali o historii tego miejsca.

Następnie udano się na poczęstunek oraz konkursy, przygotowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach. Młodzież oraz seniorzy bardzo chętnie brali udział w zabawach, nagradzanych pamiątkowymi upominkami przekazanymi przez Powiat Kutnowski. Odpoczynek w plenerze szybko zintegrował grupę uczestników Powiatowego Rajdu, która w radosnych nastrojach udała się w powrotną drogę.

- R E K L A M A -

Rajd był organizowany w ramach Powiatowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a jago organizacji podjęli się oprócz Powiatu Kutnowskiego – Urząd Miejski w Krośniewicach, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.

- R E K L A M A -

fot. Muzeum w Krośniewicach / źródło: Starostwo Powiatowe w Kutnie

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: