(ZDJĘCIA) Proboszcz uhonorowany przez starostę kutnowskiego

W niedzielę 14 stycznia, podczas uroczystej Mszy świętej w rzeczyckim kościele proboszcz Henryk Linarcik uhonorowany został medalem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego”. Medal wręczył Krzysztof Debich, starosta Powiatu Kutnowskiego. Wyróżnienie zostało przyznane w związku z obchodami 150 – lecia powiatu kutnowskiego.

- R E K L A M A -

Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Zawitkowski. Oprawę liturgiczną mszy świętej zapewnił chór parafialny.

Delegację Starostwa stanowili: Starosta Krzysztof Debich z małżonką Małgorzatą; Dyrektor Wydziału Zarządu Rozwoju i Promocji Powiatu Jacek Saramanowicz; redaktor regionalista Jan Bolesław Nycek; radny Rady Powiatu i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kutnie, Marek Drabik.
W skład delegacji Parafii Plecka Dąbrowa weszli: członkini Rady Parafialnej Alina Jóźwiak, Tomasz Wiśniewski z małżonką Elżbietą oraz Kazimierz Łąpieś z małżonką Haliną.

- R E K L A M A -

Ks. Henryk powitał obydwie delegacje, przyznał, że nie spodziewał się aby w kilkanaście lat od zakończenia posługi w Pleckiej Dąbrowie, mieszkańcy, parafianie wciąż pamiętali o nim i o tym co zrobił

Przedstawiciele powiatu włączyli się w celebrę, a miejscowy chór i zespół instrumentalny uświetnili uroczystość.

- R E K L A M A -

Poruszającą homilię wygłosił biskup Józef prezentując postać ks. Henryka jako niezłomnego kapłana, z wielkim zaangażowaniem podejmującego kolejne wyzwania, które stawia przed nim kościół i wierni.

Laudację odczytał Jacek Saramonowicz, dyrektor Wydziału Zarządu Rozwoju i Promocji Powiatu.

„Mam zaszczyt i przyjemność poinformować wszystkich tak licznie zgromadzonych w tej pięknej świątyni, że wasz pasterz ksiądz kanonik Henryk Linarcik uhonorowany został przez społeczeństwo powiatu kutnowskiego Medalem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego” – czytał Jacek Saramonowicz.

Zebrani wierni wysłuchiwali życiorysu, Henryka Linarcika, następnie uzasadnienia nadanego mu tytułu.

Jak napisano w uzasadnieniu ks. Henryk w 1997 roku „stanął przed dużym wyzwaniem. Biskupi łowiccy powierzyli mu małą, dość zaniedbaną, nieprzekraczającą tysiąca wiernych parafię w Pleckiej Dąbrowie w gminie Bedlno, leżącą w powiecie kutnowskim. Proboszcz zastał tam piękny, ale wymagający natychmiastowego remontu XVIII-wieczny drewniany kościółek (…) oraz będącą w złym stanie technicznym plebanię. Ksiądz Linarcik przystąpił natychmiast do pracy, w którą włożył ogromny wysiłek, zaangażowanie i serce. Wtedy też objawił niepospolite talenty organizacyjne i budowlane. Ekspertyza techniczna pokazała, że świątynię trzeba wyłączyć z użytkowania, gdyż groziła zawaleniem. Przez rok nabożeństwa odbywały się w remizie strażackiej. Kościół rozebrano do fundamentów i złożono od nowa, wymieniając połowę elementów drewnianych. (…) Przeprowadzono gruntowne prace konserwacyjne wewnątrz: odnowiono ołtarze, drewniane figury, obrazy i stacje Drogi Krzyżowej, wymieniono instalacje elektryczne, wytyczono parking, uporządkowano teren wokół kościoła, wyremontowano zrujnowaną dzwonnicę. (…)

Ogromną zasługą proboszcza było skupienie wokół tego dzieła wielu ludzi dobrej woli. (…) W gronie osób, które przyczyniły się do odnowienia świątyni, byli m.in.: aktor Cezary Pazura, książę Aleksander Czartoryski z Brazylii, wójt gminy Bedlno Krzysztof Kołach oraz wielu innych, często anonimowych, ludzi. Na rzecz świątyni zorganizowano kilka koncertów w Kutnie i Teatrze Muzycznym w Łodzi. (…)”

Z laudacji wierni dowiedzieli się także o tym, że podczas pobytu w Pleckiej Dąbrowie ksiądz Henryk dokonał jeszcze jednego wspaniałego dzieła. Przywrócił pamięć o zabitych we wrześniu 1939 roku uciekinierach z Wielkopolski. Były to bezbronne ofiary masakry lotnictwa niemieckiego, bezkarnie strzelającego do ludności cywilnej, podążającej w kierunku Warszawy. Nie tylko w miejscu pochówku wystawił okazały pomnik z tablicą z nazwiskami ofiar, ale też dotarł do członków ich rodzin, którzy przez lata bezskutecznie poszukiwali grobów swych krewnych. Sprawa ta odbiła się szerokim echem w całym kraju.

Na zakończenie wystąpienia przytoczył odpowiednią uchwałę Zarządu Starostwa Powiatowego w Kutnie, przyznającą ks. kanonikowi Henrykowi Linarcikowi odznakę; „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego”. Razem z odznaczeniem stylizowanym na krzyż maltański w barwach i z herbem Powiatu, ks. Henryk otrzymał stosowną legitymację, pismo stwierdzające okoliczności nadania odznaczenie, a także informację o wpisie do powiatowej księgi osób „Zasłużonych dla Powiatu Kutnowskiego”. Odznaczenie i wiązankę róż wręczył Starosta Krzysztof Debich wspólnie z Markiem Drabikiem. Wiązankę od Parafian z Pleckiej Dąbrowy wręczyła Pani Alina Jóźwiak wspólnie z Tomaszem Wiśniewskim.

Na zakończenie uroczystości były podziękowania skierowane przez ks. Henryka do wszystkich obecnych, a szczególnie delegacji Powiatu Kutnowskiego przekazującej odznaczenie, które bardzo sobie ceni. Po części oficjalnej zebrani wysłuchali kolęd wykonanych przez miejscowy chór.

Warto wspomnieć, że ks. Henryk Linarcik uhonorowany został dwukrotnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczeniami „Zasłużonym dla Kultury Polskiej” i „Za opiekę nad zabytkami”. Otrzymał również odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”.

źródło: Starostwo Powiatowe w Kutnie

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: