reklama
reklama
reklama
PanoramaKutna.plKultura(ZDJĘCIA) Sprzątali nekropolię na "Kiercholu" i spotkali Żydów z Tel Awiwu

(ZDJĘCIA) Sprzątali nekropolię na „Kiercholu” i spotkali Żydów z Tel Awiwu

TPZK realizuje projekt „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”, współfinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno. 9 maja 2019 uczniowie kutnowskiej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w ramach realizacji projektu uczestniczyli w sprzątaniu terenu cmentarza żydowskiego w Kutnie.

- R E K L A M A -

Sprzątanie polegało na usuwaniu śmieci z terenu cmentarza, który w kulturze judaistycznej i chrześcijańskiej jest uważany za miejsce święte. W ten sposób młodzież oddaje szacunek zmarłym, uczy się tolerancji dla osób o innej kulturze, religii i pochodzeniu, poznaje historię społeczności żydowskiej, która mieszkała w Kutnie od wielu stuleci.

Bardzo dziękujemy nauczycielkom Joannie Lach—Skrzyneckiej i Iwonie Pietrzak oraz młodzieży za udział w naszym projekcie — komentują członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

- R E K L A M A -

Podczas sprzątania żydowskiej nekropolii przedstawiciele TPZK spotkali potomków kutnowskich Żydów, którzy przybyli do Kutna z Tel Awiwu w Izraelu szukając śladów dziadków.

Długo rozmawialiśmy o historii kutnowskich Żydów i pozostałych po nich materialnych śladach. Pani Bożena Gajewska oprowadziła gości z Izraela śladami kutnowskich Żydów po naszym mieście. Trochę przykro, że potomkowie kutnowskich Żydów przybywając do Kutna, by pochylić się z zadumą nad losem swoich rodzin widzą taki obraz cmentarza żydowskiego — komentuje TPZK. ▪

Nie przegap: