reklama
reklama
reklama
reklama

(ZDJĘCIA) Terytorialsi oddają hołd poprzednikom

Decyzją Ministra Obrony Narodowej 27 września ustanowiono Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej. Data obchodów Święta WOT nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego i podkreśla historyczną tożsamość współczesnych żołnierzy. Organizując to wydarzenie Terytorialsi oddają hołd poprzednikom i jednocześnie podsumowują swoją ponad 1,5-roczną działalność.

- R E K L A M A -

Uroczystości z okazji święta WOT i spotkania z „żywą historią” odbędą się w siedzibie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Gościem honorowym będzie przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mjr Włodzimierz Pajdowski. Ponad to tego dnia delegacje żołnierzy łódzkiej brygady złożą wiązanki i zapalą znicze na mogiłach bohaterów spoczywających na cmentarzach w całym województwie łódzkim.

Pierwsze, centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej odbędą się w dniu 27 września br. o godz. 13.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dzień wcześniej, 26 września br. o godz. 15.00 w intencji WOT zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynne w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego, a o godz. 17.00 Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po której odbędzie się spotkanie żołnierskich pokoleń.

- R E K L A M A -

Skromna uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie miała wymiar symboliczny. Tego dnia najważniejsze dla nas – żołnierzy WOT będzie oddanie hołdu naszym poprzednikom, tym do których z dumą się odwołujemy – żołnierzom Armii Krajowej oraz powojennego podziemia niepodległościowego tj. Żołnierzom Niezłomnym.Tego dnia delegacje żołnierzy WOT złożą wiązanki i zapalą znicze na mogiłach bohaterów spoczywających na warszawskich Powązkach oraz w miejscu kaźni Polaków – obecnym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na warszawskim Mokotowie.

Uroczystościom na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie towarzyszyła prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i sprzętu wojskowego Wojsk Obrony Terytorialnej. Po raz pierwszy w stolicy zostaną też zaprezentowane elementy modułu zadaniowego WOT na wypadek wystąpienia katastrof czy klęsk żywiołowych. Ponadto zostanie zorganizowana zbiórka krwi.

- R E K L A M A -

Jednym z punktów uroczystej zbiórki będzie odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o nadaniu oznaki rozpoznawczej Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Emblemat o bardzo silnym przekazie patriotyczno-historycznym, który jednocześnie stanowi podstawę naszej identyfikacji.

Po oficjalnych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendant Straży Granicznej w obecności ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji podpiszą porozumienia o współpracyWOT i SG. Dokument ten powstał w wyniku wspólnej inicjatywy obu formacji, a realizacja jego zapisów ma doprowadzić do zwiększenia efektywności wykonywanych zadań.

por. Paulina Popiel,
Oficer Prasowy
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: